Teknisk fejl i SAS’ bookingsystem gav sure kunder: Datatilsynet tjekker nu af egen drift, om der er sket brud på persondatasikkerheden

En fejl i SAS' bookingsystem betød, at flere flyrejsendes bookinger sidste i maj pludselig blev annulleret, selv om der tilsyneladende var ledige pladser bare til en højere pris. Datatilsynet undersøger nu, om der er tale om et brud på persondatasikkerheden.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

I slutningen af maj fik flere SAS-kunder pludselig deres bookinger annulleret og fik at vide, at flyafgangen var overbooket. Men kunderne oplevede til deres frustration, at de sagtens kunne booke en billet på samme afgang bare til en højere pris.

Den sag fik en del medieomtale, og det har nu fået Datatilsynet til at begynde en undersøgelse af, hvad omstændighederne var, og om der er tale om et brud på persondatasikkerheden.

Årsagen var angiveligt en teknisk fejl i bookingsystemet, som betød, at selskabet fjernede de sædvanlige overbookinger på en lang række fly

SAS har ikke selv anmeldt sagen som et brud på persondatasikkerheden, men Datatilsynet har besluttet selv at undersøge, om der rent faktisk skete et brud, og hvordan det gik for sig.

"Mange forbinder ofte brud på reglerne i GDPR med hacking, videregivelse af oplysninger, deling af billeder og lignende, men beskyttelsen af borgernes oplysninger rækker videre end det. I denne sag kan der være tale om det, vi kalder tab af integritet, hvilket vil sige, at personoplysninger er urigtige eller mistes," siger Allan Frank, it-sikkerhedsspecialist og jurist i Datatilsynet.

"Den slags fejl sker, men vi ser på det med større alvor, når konsekvenserne for borgerne er store. De frihedsrettigheder, som reglerne beskytter, omfatter også tab af en erhvervet ret eller et økonomisk tab. Og derfor ser vi nu, på hvad der er sket i denne sag," siger Allan Frank.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S