Teknisk fejl i SAS’ bookingsystem gav sure kunder: Datatilsynet tjekker nu af egen drift, om der er sket brud på persondatasikkerheden

En fejl i SAS' bookingsystem betød, at flere flyrejsendes bookinger sidste i maj pludselig blev annulleret, selv om der tilsyneladende var ledige pladser bare til en højere pris. Datatilsynet undersøger nu, om der er tale om et brud på persondatasikkerheden.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

I slutningen af maj fik flere SAS-kunder pludselig deres bookinger annulleret og fik at vide, at flyafgangen var overbooket. Men kunderne oplevede til deres frustration, at de sagtens kunne booke en billet på samme afgang bare til en højere pris.

Den sag fik en del medieomtale, og det har nu fået Datatilsynet til at begynde en undersøgelse af, hvad omstændighederne var, og om der er tale om et brud på persondatasikkerheden.

Årsagen var angiveligt en teknisk fejl i bookingsystemet, som betød, at selskabet fjernede de sædvanlige overbookinger på en lang række fly

SAS har ikke selv anmeldt sagen som et brud på persondatasikkerheden, men Datatilsynet har besluttet selv at undersøge, om der rent faktisk skete et brud, og hvordan det gik for sig.

"Mange forbinder ofte brud på reglerne i GDPR med hacking, videregivelse af oplysninger, deling af billeder og lignende, men beskyttelsen af borgernes oplysninger rækker videre end det. I denne sag kan der være tale om det, vi kalder tab af integritet, hvilket vil sige, at personoplysninger er urigtige eller mistes," siger Allan Frank, it-sikkerhedsspecialist og jurist i Datatilsynet.

"Den slags fejl sker, men vi ser på det med større alvor, når konsekvenserne for borgerne er store. De frihedsrettigheder, som reglerne beskytter, omfatter også tab af en erhvervet ret eller et økonomisk tab. Og derfor ser vi nu, på hvad der er sket i denne sag," siger Allan Frank.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect