SharePoint og OneNote ramt af cloud-sårbarhed, der kan udnyttes til ransomware-angreb

Filer i SharePoint- og OneDrive-filer i cloud kan være udsat for fare fra ransomware.

Artikel top billede

It-sikkerhedsefterforskere fra Proofpoint har opdaget, at hackere kan kapre Office 365-konti og kryptere cloud-filer i SharePoint og OneDrive, hvorefter der kan opkræves løsesum fra filernes oprindelige ejere.

Det skriver Bleepingcomputer.

Sikkerhedsbristen sker, da hackerne kan misbruge en fejl i autosave-funktionen, som automatisk laver cloud-backup af filerne, hver gang der foretages redigering.

For at komme igennem til SharePoint og OneNote-filerne skal hackerne kompromittere ofrets 365-konto, og det vil ofte ske ved phishing eller OAuth-apps.

Herefter vil angriberne bruge Microsoft API'er og PowerShell-scripts til automatisk at udføre ondsindede handlinger mod systemet.

For at låse filerne vil den angribende part ændre grænsen for versionsnummerering af dokumentet og låse filerne.

Med en filversionsgrænse på én og efterfølgende kryptering vil den originale fil ikke længere være tilgængelig og kan ikke gendannes, skriver mediet.

En anden metode er at bruge script til automatisk at redigere filer 501 gange, hvilket overskrider den maksimale grænse på 500 gange til lagringer af forskellige filversioner.

Konsekvenser og gode råd

Ved at stjæle det originale dokument inden kryptering kan angriberne nu afpresse offeret både med trusler om forevigt at have mistet dokumenterne eller med trusler om offentliggørelse af private dokumenter.

Følgende tiltag anbefales af Proofpoint:

  • Multifaktorgodkendelse ved logins.
  • Regelmæssige sikkerhedskopier og backup af vigtige filer.
  • Hold vågent øje med potentielle ondsindede OAuth-apps og tokens, og vær på vagt overfor uautoriserede links og filer.
  • Hold øje med grænsen for gendannelige versioner og hav den højt sat.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job