SharePoint og OneNote ramt af cloud-sårbarhed, der kan udnyttes til ransomware-angreb

Filer i SharePoint- og OneDrive-filer i cloud kan være udsat for fare fra ransomware.

Artikel top billede

It-sikkerhedsefterforskere fra Proofpoint har opdaget, at hackere kan kapre Office 365-konti og kryptere cloud-filer i SharePoint og OneDrive, hvorefter der kan opkræves løsesum fra filernes oprindelige ejere.

Det skriver Bleepingcomputer.

Sikkerhedsbristen sker, da hackerne kan misbruge en fejl i autosave-funktionen, som automatisk laver cloud-backup af filerne, hver gang der foretages redigering.

For at komme igennem til SharePoint og OneNote-filerne skal hackerne kompromittere ofrets 365-konto, og det vil ofte ske ved phishing eller OAuth-apps.

Herefter vil angriberne bruge Microsoft API'er og PowerShell-scripts til automatisk at udføre ondsindede handlinger mod systemet.

For at låse filerne vil den angribende part ændre grænsen for versionsnummerering af dokumentet og låse filerne.

Med en filversionsgrænse på én og efterfølgende kryptering vil den originale fil ikke længere være tilgængelig og kan ikke gendannes, skriver mediet.

En anden metode er at bruge script til automatisk at redigere filer 501 gange, hvilket overskrider den maksimale grænse på 500 gange til lagringer af forskellige filversioner.

Konsekvenser og gode råd

Ved at stjæle det originale dokument inden kryptering kan angriberne nu afpresse offeret både med trusler om forevigt at have mistet dokumenterne eller med trusler om offentliggørelse af private dokumenter.

Følgende tiltag anbefales af Proofpoint:

  • Multifaktorgodkendelse ved logins.
  • Regelmæssige sikkerhedskopier og backup af vigtige filer.
  • Hold vågent øje med potentielle ondsindede OAuth-apps og tokens, og vær på vagt overfor uautoriserede links og filer.
  • Hold øje med grænsen for gendannelige versioner og hav den højt sat.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura