SharePoint og OneNote ramt af cloud-sårbarhed, der kan udnyttes til ransomware-angreb

Filer i SharePoint- og OneDrive-filer i cloud kan være udsat for fare fra ransomware.

Artikel top billede

It-sikkerhedsefterforskere fra Proofpoint har opdaget, at hackere kan kapre Office 365-konti og kryptere cloud-filer i SharePoint og OneDrive, hvorefter der kan opkræves løsesum fra filernes oprindelige ejere.

Det skriver Bleepingcomputer.

Sikkerhedsbristen sker, da hackerne kan misbruge en fejl i autosave-funktionen, som automatisk laver cloud-backup af filerne, hver gang der foretages redigering.

For at komme igennem til SharePoint og OneNote-filerne skal hackerne kompromittere ofrets 365-konto, og det vil ofte ske ved phishing eller OAuth-apps.

Herefter vil angriberne bruge Microsoft API'er og PowerShell-scripts til automatisk at udføre ondsindede handlinger mod systemet.

For at låse filerne vil den angribende part ændre grænsen for versionsnummerering af dokumentet og låse filerne.

Med en filversionsgrænse på én og efterfølgende kryptering vil den originale fil ikke længere være tilgængelig og kan ikke gendannes, skriver mediet.

En anden metode er at bruge script til automatisk at redigere filer 501 gange, hvilket overskrider den maksimale grænse på 500 gange til lagringer af forskellige filversioner.

Konsekvenser og gode råd

Ved at stjæle det originale dokument inden kryptering kan angriberne nu afpresse offeret både med trusler om forevigt at have mistet dokumenterne eller med trusler om offentliggørelse af private dokumenter.

Følgende tiltag anbefales af Proofpoint:

  • Multifaktorgodkendelse ved logins.
  • Regelmæssige sikkerhedskopier og backup af vigtige filer.
  • Hold vågent øje med potentielle ondsindede OAuth-apps og tokens, og vær på vagt overfor uautoriserede links og filer.
  • Hold øje med grænsen for gendannelige versioner og hav den højt sat.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S