Russerne kan ikke længere downloade Windows 10 og Windows 11

Det er ikke længere muligt at downloade Windows 10 og Windows 11 i Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Bor man i Rusland, er det slut med at downloade Windows 10 og Windows 11.

Det ser nemlig ud til, at Microsoft har blokeret for al download af de to styresystemer samt alle installations-værktøjer som Windows 10 og Windows 11 Update Assistant samt Windows 10 Media Creation.

Der blokeres for alle brugere, som forsøger at downloade systemerne fra russiske VPN-servere.

De mødes istedet af enten en kortfattet besked om fejl 404 - filen eller directory kan ikke findes eller af en besked om, at der er opstået et problem eller af en besked om, at systemerne af ukendte årsager ikke kan afvikles på computeren.

BleepingComputer skriver, at ‘adskillige’ kilder i Rusland bekræfter, at Windows 10 og Windows 11 ikke længere kan downloades.

Flere af dem har forsøgt at skifte til VPN-servere uden for Rusland, hvorefter downloaden er gået igennem.

Mediet skriver, at det lige nu er uklart, om blokeringen skyldes en teknisk fejl eller om den skyldes, at Microsoft aktivt har lukket for Windows 10- og Windows 11-download i Rusland.

Microsoft suspendede al nysalg i Rusland i marts efter Ruslands invasion af Ukraine.

Microsoft har desuden lukket for GitHub-konti i stor stil for de udviklere, som arbejder for sanktionerede selskaber.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job