Russerne kan ikke længere downloade Windows 10 og Windows 11

Det er ikke længere muligt at downloade Windows 10 og Windows 11 i Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Bor man i Rusland, er det slut med at downloade Windows 10 og Windows 11.

Det ser nemlig ud til, at Microsoft har blokeret for al download af de to styresystemer samt alle installations-værktøjer som Windows 10 og Windows 11 Update Assistant samt Windows 10 Media Creation.

Der blokeres for alle brugere, som forsøger at downloade systemerne fra russiske VPN-servere.

De mødes istedet af enten en kortfattet besked om fejl 404 - filen eller directory kan ikke findes eller af en besked om, at der er opstået et problem eller af en besked om, at systemerne af ukendte årsager ikke kan afvikles på computeren.

BleepingComputer skriver, at ‘adskillige’ kilder i Rusland bekræfter, at Windows 10 og Windows 11 ikke længere kan downloades.

Flere af dem har forsøgt at skifte til VPN-servere uden for Rusland, hvorefter downloaden er gået igennem.

Mediet skriver, at det lige nu er uklart, om blokeringen skyldes en teknisk fejl eller om den skyldes, at Microsoft aktivt har lukket for Windows 10- og Windows 11-download i Rusland.

Microsoft suspendede al nysalg i Rusland i marts efter Ruslands invasion af Ukraine.

Microsoft har desuden lukket for GitHub-konti i stor stil for de udviklere, som arbejder for sanktionerede selskaber.

Læses lige nu

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S