Russerne kan ikke længere downloade Windows 10 og Windows 11

Det er ikke længere muligt at downloade Windows 10 og Windows 11 i Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Bor man i Rusland, er det slut med at downloade Windows 10 og Windows 11.

Det ser nemlig ud til, at Microsoft har blokeret for al download af de to styresystemer samt alle installations-værktøjer som Windows 10 og Windows 11 Update Assistant samt Windows 10 Media Creation.

Der blokeres for alle brugere, som forsøger at downloade systemerne fra russiske VPN-servere.

De mødes istedet af enten en kortfattet besked om fejl 404 - filen eller directory kan ikke findes eller af en besked om, at der er opstået et problem eller af en besked om, at systemerne af ukendte årsager ikke kan afvikles på computeren.

BleepingComputer skriver, at ‘adskillige’ kilder i Rusland bekræfter, at Windows 10 og Windows 11 ikke længere kan downloades.

Flere af dem har forsøgt at skifte til VPN-servere uden for Rusland, hvorefter downloaden er gået igennem.

Mediet skriver, at det lige nu er uklart, om blokeringen skyldes en teknisk fejl eller om den skyldes, at Microsoft aktivt har lukket for Windows 10- og Windows 11-download i Rusland.

Microsoft suspendede al nysalg i Rusland i marts efter Ruslands invasion af Ukraine.

Microsoft har desuden lukket for GitHub-konti i stor stil for de udviklere, som arbejder for sanktionerede selskaber.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job