Seks it-topfolk i bestikkelsessag skal betale 778.000 kroner tilbage til Region Sjælland

Seks af de syv dømte i den store Atea-bestikkelsessag skal betale i alt 778.344 kroner tilbage til Region Sjælland, der tidligere har krævet op mod en million kroner betalt tilbage.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Seks af de syv tidligere it-topfolk, der onsdag eftermiddag blev dømt i Retten i Glostrup i den store Atea-bestikkelsessag, skal betale i alt 778.344 kroner tilbage til Region Sjælland.

Det fremgår af doms-udskriften i sagen på i alt 153 tætskrevne sider. Det samlede beløb er opdelt i i alt 37 punkter.

De seks, der skal betale, er de tre tidligere topfolk i Region Sjælland Rene Clausen, Michael Steen Hansen og Per Juul Andersen, som tilsammen står til at skulle betale langt størstedelen af beløbet.

Hertil kommer de tre tidligere Atea-topfolk Claus Hougesen, Peter Trans og Carsten Ritzau, der er blevet dømt til i fællesskab at hæfte for i alt omkring 120.000 kroner.

Af domsudskriften fremgår det, at de pågældende er dømt til at tilbagebetale beløbene ‘in solidum.’

Det betyder, at Region Sjælland kan opkræve de enkelte beløb fra flere af implicerede.

Af de 37 punkter, hvor der nævnes beløb til tilbagebetaling til Region Sjælland, optræder Rene Clausen i de 24 punkter.

Han hæfter ‘in solidum’ med forskellige af de øvrige implicerede for i alt 746.693 kroner.

Retten i Glostrup vurderede, at Rene Clausen har været hovedmanden i bestikkelsessagen. Han blev idømt halvandet års ubetinget fængsel i sagen, hvilket var den klart hårdeste dom.

Region Sjælland meddelte i efteråret til Computerworld, at den ville rejse et erstatningskrav mod de implicerede med krav om betaling af knap en million kroner.

Det kan du læse mere om her: Region Sjælland vil rejse stort erstatningskrav mod de tiltalte i Atea-sagen´.

Fire af de tiltalte - Claus Hougesen, Michael Mølkær Jensen, Rene Clausen og Peter Trans - har allerede anket dommen til landsretten, mens de øvrige har udbedt sig betænkningstid.

Læs også:

Atea accepterer dom i bestikkelsessag: Betaler bøde på 10 millioner kroner

Computerworld mener: Atea-dommen har konsekvenser for os alle: Har du fået ryddet op?

Her er dommene i Atea-bestikkelsessagen: Millionbøde til Atea og fængselsstraffe til de tiltalte

Fire af de dømte i Atea-sagen anker dommen: Resten kræver betænkningstid

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Shure Scandinavia A/S

Senior DevOps Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension