Seks it-topfolk i bestikkelsessag skal betale 778.000 kroner tilbage til Region Sjælland

Seks af de syv dømte i den store Atea-bestikkelsessag skal betale i alt 778.344 kroner tilbage til Region Sjælland, der tidligere har krævet op mod en million kroner betalt tilbage.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Seks af de syv tidligere it-topfolk, der onsdag eftermiddag blev dømt i Retten i Glostrup i den store Atea-bestikkelsessag, skal betale i alt 778.344 kroner tilbage til Region Sjælland.

Det fremgår af doms-udskriften i sagen på i alt 153 tætskrevne sider. Det samlede beløb er opdelt i i alt 37 punkter.

De seks, der skal betale, er de tre tidligere topfolk i Region Sjælland Rene Clausen, Michael Steen Hansen og Per Juul Andersen, som tilsammen står til at skulle betale langt størstedelen af beløbet.

Hertil kommer de tre tidligere Atea-topfolk Claus Hougesen, Peter Trans og Carsten Ritzau, der er blevet dømt til i fællesskab at hæfte for i alt omkring 120.000 kroner.

Af domsudskriften fremgår det, at de pågældende er dømt til at tilbagebetale beløbene ‘in solidum.’

Det betyder, at Region Sjælland kan opkræve de enkelte beløb fra flere af implicerede.

Af de 37 punkter, hvor der nævnes beløb til tilbagebetaling til Region Sjælland, optræder Rene Clausen i de 24 punkter.

Han hæfter ‘in solidum’ med forskellige af de øvrige implicerede for i alt 746.693 kroner.

Retten i Glostrup vurderede, at Rene Clausen har været hovedmanden i bestikkelsessagen. Han blev idømt halvandet års ubetinget fængsel i sagen, hvilket var den klart hårdeste dom.

Region Sjælland meddelte i efteråret til Computerworld, at den ville rejse et erstatningskrav mod de implicerede med krav om betaling af knap en million kroner.

Det kan du læse mere om her: Region Sjælland vil rejse stort erstatningskrav mod de tiltalte i Atea-sagen´.

Fire af de tiltalte - Claus Hougesen, Michael Mølkær Jensen, Rene Clausen og Peter Trans - har allerede anket dommen til landsretten, mens de øvrige har udbedt sig betænkningstid.

Læs også:

Atea accepterer dom i bestikkelsessag: Betaler bøde på 10 millioner kroner

Computerworld mener: Atea-dommen har konsekvenser for os alle: Har du fået ryddet op?

Her er dommene i Atea-bestikkelsessagen: Millionbøde til Atea og fængselsstraffe til de tiltalte

Fire af de dømte i Atea-sagen anker dommen: Resten kræver betænkningstid

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS