65 danske mobiludviklere sat på porten

Det aalborgensiske Infineon-datterselskab Danish Wireless Design har fyret samtlige 65 ingeniører i sin københavnske afdeling, som Danish Wireless Design overtog fra Flextronics for blot fire måneder siden, da også Flextronics ville fyre ingeniørerne.

Blot få måneder efter den forrige fyringsrunde har den tyske Infineon-koncerns datterselskab i Danmark, Danish Wireless Design, afskediget samtlige sine 65 ingeniører, skriver Erhvervsbladet.

De 65 ingeniører blev overtaget af Danish Wireless Design for blot fire måneder siden, da selskabet købte Microcell, som hidtil har været ejet af Flextronics.

Grundet sparehensyn og ønsket om øget lønsomhed ønskede Flextronics nemlig at lukke københavnske Microcell, som Flextronics-moderselskabet købte i begyndelsen af året.

Det betød, at 80 medarbejdere dengang skulle afskediges. De fleste blev dog reddet, da Danish Wireless Design trådte til - men altså kun i en kort periode.

Det har ikke været muligt for Computerworld Online at træffe administrerende direktør i Danish Wireless Desing, Pert Hartman Christensen.

Danish Wireless Design holder til huse i Aalborg og sigtede med overtagelsen af Microcell efter at få fodfæste i det københavnske område.

Fyringsrunden kommer kort tid efter, at en anden nordjysk mobiludvikler, Maxon Telecom, gik konkurs. Det skete midt i november, hvor selskabet afskedigede samtlige sine 102 medarbejdere i Aalborg.

Tidligere på året fyrede Flextronics-fabrikken i Pandrup - engang en af Danmarks største it-arbejdspladser med mere end 1.000 medarbejdere - de resterende 250 medarbejdere, efter det langvarige redningsforsøg af den kriseramte virksomhed var gået endeligt i vasken.

Flextronics-fabrikken er nu under gradvis nedlukning, som ventes afsluttet med årets udgang, hvor århusianske Orion overtager faciliteterne.

Krisen for den nordjyske elektronikfabrik begyndte i januar, da elektronikproducenten Flextronics med hovedkontor i Singapore besluttede at trække sig ud af Pandrup, hvor der hovedsageligt blev produceret mobiltelefoner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S