Regeringen er klar med nyt digitaliseringsråd: Skal ledes af Microsoft-topchef Nana Bule

Regeringen er klar med et nyt råd, der skal sørge for, at den nye digitaliseringsstrategi bliver ført til dørs. I spidsen af rådet, der består af 10 velkendte skikkelser, står Microsoft Danmarks CEO, Nana Bule.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Regeringen er klar med et nyt digitaliseringsråd.

Rådet, der blev præsenteret i dag tirsdag, har til opgave at følge implementeringen af regeringens digitaliseringsstrategi og samtidig rådgive regeringen om den videre digitalisering af Danmark, skriver Digitaliseringsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Det nye råd, som udgøres af 10 velkendte skikkelser fra erhvervslivet, den offentlige sektor, forskningsverdenen og arbejdsmarkedets parter, skal ledes af Nana Bule, der er administrerende direktør for Microsoft Danmark. Hun er nemlig blevet udråbt som forperson.

Hun er blandt andet flankeret af André Rogaczewski, CEO for Netcompany, og Tommy Ahlers, iværksætter og tidligere minister.

Herunder ser du listen over rådsmedlemmerne.

  • Nana Bule, adm. direktør, Microsoft Danmark og Island (forperson)
  • André Rogaczewski, adm. direktør, Netcompany
  • Tommy Ahlers, iværksætter og tidligere MF’er og uddannelses- og forskningsminister
  • Mikkel Flyverbom, professor mso, CBS
  • Pernille Blach Hansen, Regionsdirektør, Region Midtjylland
  • Pernille Halberg Salamon, Kommunaldirektør, Hørsholm Kommune
  • Anja C. Jensen, Forbundsformand, HK
  • Rikke Hougaard Zeberg, Branchedirektør, DI Digital
  • Brian Mikkelsen, Adm. Direktør, Dansk Erhverv
  • Andreas Cleve, CEO, Corti
Tilbage i foråret 2022, hvor regeringen formulerede en ny digitaliseringsstrategi, blev det samtidig besluttet, at der skulle etableres et nyt digitaliseringsråd.

Rådet skal overvåge strategien, der løbet fra 2022 til 2026.

"Digitaliseringsrådet får til formål løbende at bistå regeringen med implementeringen af initiativerne i digitaliseringsstrategien, afdække nye indsatsområder og komme med anbefalinger til den videre digitalisering af Danmark," lyder det af pressemeddelelsen.

Her er rådets opgaver

  • Følge implementeringen af initiativerne i regeringens digitaliseringsstrategi.
  • Rådgive regeringen om perspektiver og tendenser for den brede digitaliseringsdagsorden.
  • Fra midtvejs i strategiperioden at bidrage med anbefalinger til den videre digitale udvikling af Danmark.
  • Evaluere digitaliseringsstrategien og give input til forberedelsen af en ny strategi for digitalisering efter den nuværende strategis udløb.
Kilde: Digitaliseringsstyrelsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS