Bog: Fremragende britisk historiker trækker linjerne op

Den helt nye ”Personlighed og magt – de mennesker som byggede og ødelagde det moderne Europa” af Ian Kershaw skærer gennem den daglige nyhedsstrøm og vil givetvis ligge under mange samtidsinteresseredes juletræ i år.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Under den kolde krig gik der sport i at detailspekulere i de sparsomme signaler fra Kreml.

Herunder hvem der stod lidt tættere end vanligt på generalsekretæren under paraderne på Den Røde Plads eller hvilken apparatchik, der netop i år så lidt bleg ud om næbbet og bar et ekstra varmt uldtørklæde.

I år har kremlnologien fået ny vind i sejlene, og det skorter ikke på godtkøbstolkninger af Putins hensigter, helbred og mentale tilstand.

Her kan det måske være mere nyttigt at trække de store linjer op. Hvilket er præcis hvad den britiske historiker Sir Ian Kershaw gør i sin nye bog, der netop er udkommet på dansk under titlen Personlighed og magt – de mennesker som byggede og ødelagde det moderne Europa.

Kershaw har brugt et langt liv på at studere særligt Hitler og Nazityskland, og han har de seneste 30 år slået sit navn fast som en af de mest respekterede internationale eksperter indenfor emnet.

Med Personlighed og magt trækker han paralleller mellem både Putin, Hitler og Stalin. Men også til en række demokratiske ledere i den moderne vestlige verden med det til fælles, at de har følt sig udvalgt til at træffe epokegørende beslutninger for deres nationer og folk.

I bogen redegør han for de omstændigheder og bevæggrunde, som både demokrater og diktatorer har lagt til grund for deres beslutninger.

Men også for, hvordan det påvirker begivenheders og krisers forløb, når det ofte besværlige demokrati lægger bånd på stærke ledere og deres planer – og når det i diktatorernes tilfælde ikke gør.

Gennem mange år var det god latin blandt historikere at forklare verdenshistoriens gang som et næsten uundgåeligt logisk resultat af kolde strukturelle, økonomiske og demografiske omstændigheder.

Derimod tillægger Kershaw ledernes personlighed og verdensbillede en langt større vægt.

Eksempelvis var Stalin ganske vist en fuldkommen skruppelløs og paranoid massemorder. Men han var først og fremmest kynisk taktiker, der modsat Hitler – eller for den sags skyld Putin – ikke søgte at ekspandere sit rige for enhver pris, om det så risikerede at sætte selve nationens eksistens på spil.

Hvilket er blandt de faktorer, der efter Ian Kershaws opfattelse gør den atomraslende Putin særligt farlig. Men det kan man alt sammen læse mere om i Personlighed og magt.

Financial Times bragte for øvrigt en glimrende anmeldelse af bogen i september, som kan læses her.

Titel: Personlighed og magt – de mennesker som byggede og ødelagde det moderne Europa
Forfatter: Ian Kershaw

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse