Bosch-topchef ser inflationen som løsningen på chip-mangel – selskabet har selv investeret 22 milliarder på området

CEO’en hos tyske Bosch ser inflationen som et middel til at afhjælpe den globale chipmangel. Det er ikke længe siden, Bosch selv annoncerede investeringer på 22 milliarder til chipproduktion.

Artikel top billede

(Foto: Bosch/PR)

Hos den tyske teknologivirksomhed Bosch ser administrerende direktør Stefan Hartung en mulig lettelse af trykket fra chipkrisen.

Nøglen skal findes hos et af de andre store globale problemer for tiden: Nemlig inflationen.

Bosch-chefen satser nemlig på, at inflationen vil presse efterspørgslen på semiconductere ned, hvilket naturligt vil afhjælpe manglen på varen.

Det skriver Reuters.

Til gengæld har inflationen også skabt problemer for Bosch i forhold til selskabets marginmål.

"Vi har brug for stærkere vækst end før for at nå vores marginmål... vi er stadig langt under vores mål. Uafhængigt af økonomiske omstændigheder skal vi gøre fremskridt på dette," sagde CEO’en ifølge mediet.

Bosch har da også selv igangsat initiativer til at afhjælpe chipkrisen.

Selskabet vil nemlig investere 22 milliarder kroner i semiconducter-delen af forretningen inden 2026 som en del af Important Projects of Common European Interest (IPCEI) for mikroelektronik og kommunikationsteknologi.

"Mikroelektronik er fremtiden og er afgørende for alle forretningsområder hos Bosch. Det giver os en vigtig nøgle til fremtidens mobilitet og ”Internet of Things” og til det, vi hos Bosch kalder teknologi, der er "Invented for life"”, sagde Stefan Hartung, tidligere på året til Bosch Tech Day 2022 i Dresden ifølge meddelelsen.

Et af projekterne, Bosch vil finansiere gennem investeringen, er opførelsen af to nye udviklingscentre, som skal ligge i de tyske byer Reutlingen og Dresde Prisen kommer til at ligge på over 170 millioner euro (omkring 1,3 milliarder kroner).

Derudover vil Bosch bruge 250 millioner euro (omkring 1,9 milliarder kroner) i det kommende år på udvidelse af renrumsarealet med 3.000 kvadratmeter på sin waferfabrik i Dresden.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S