Bosch-topchef ser inflationen som løsningen på chip-mangel – selskabet har selv investeret 22 milliarder på området

CEO’en hos tyske Bosch ser inflationen som et middel til at afhjælpe den globale chipmangel. Det er ikke længe siden, Bosch selv annoncerede investeringer på 22 milliarder til chipproduktion.

Artikel top billede

(Foto: Bosch/PR)

Hos den tyske teknologivirksomhed Bosch ser administrerende direktør Stefan Hartung en mulig lettelse af trykket fra chipkrisen.

Nøglen skal findes hos et af de andre store globale problemer for tiden: Nemlig inflationen.

Bosch-chefen satser nemlig på, at inflationen vil presse efterspørgslen på semiconductere ned, hvilket naturligt vil afhjælpe manglen på varen.

Det skriver Reuters.

Til gengæld har inflationen også skabt problemer for Bosch i forhold til selskabets marginmål.

"Vi har brug for stærkere vækst end før for at nå vores marginmål... vi er stadig langt under vores mål. Uafhængigt af økonomiske omstændigheder skal vi gøre fremskridt på dette," sagde CEO’en ifølge mediet.

Bosch har da også selv igangsat initiativer til at afhjælpe chipkrisen.

Selskabet vil nemlig investere 22 milliarder kroner i semiconducter-delen af forretningen inden 2026 som en del af Important Projects of Common European Interest (IPCEI) for mikroelektronik og kommunikationsteknologi.

"Mikroelektronik er fremtiden og er afgørende for alle forretningsområder hos Bosch. Det giver os en vigtig nøgle til fremtidens mobilitet og ”Internet of Things” og til det, vi hos Bosch kalder teknologi, der er "Invented for life"”, sagde Stefan Hartung, tidligere på året til Bosch Tech Day 2022 i Dresden ifølge meddelelsen.

Et af projekterne, Bosch vil finansiere gennem investeringen, er opførelsen af to nye udviklingscentre, som skal ligge i de tyske byer Reutlingen og Dresde Prisen kommer til at ligge på over 170 millioner euro (omkring 1,3 milliarder kroner).

Derudover vil Bosch bruge 250 millioner euro (omkring 1,9 milliarder kroner) i det kommende år på udvidelse af renrumsarealet med 3.000 kvadratmeter på sin waferfabrik i Dresden.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec