Farvel flytilstand: Fremover skal det være muligt at tale i telefon på flyveturen

Fremover vil det være muligt at ringe eller skrive sms'er, mens du flyver. Det meddeler EU-Kommissionen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Bambi Corro on Unsplash)

Det bliver måske fremover muligt – og tilladt – at tale i telefon under din flyvetur, præcis som du ville gøre på landjorden.

Det er EU, der nu vil muliggøre ”udbredt udrulning af 5G-tjenester” på fly ved at sikre de nødvendige frekvenser, der skal gøre beslutningen mulig.

Det fremgår af en meddelelse fra EU-Kommissionen, beretter Bloomberg.

Beslutning betyder, at der vil være konstant mobilforbindelse, hvilket vil gøre det muligt at foretage og modtage telefonopkald, sende beskeder og bruge data, som man ville gøre det på landjorden – men i stedet i 10 kilometers højde.

EU-Kommissionen vil dedikere særlige frekvenser, som vil gøre tiltaget muligt. Det skal samtidig være muligt for både 5G-teknologi og tidligere mobilteknologier at kunne kommunikere fra flyet.

Flyene skal i den forbindelse der installeres særligt udstyr. Det drejer sig om det, der kaldes pico-cell, der er en slags miniudgave af en mobilmast, der dækker et mindre område end en almindelig mobilmast.

Ved hjælp af denne mini-mast, der forbinder flyets netværk med jorden via satellitter.

Ifølge Thierry Breton, der er fransk EU-kommissær, vil 5G give innovative tjenester til folk og vækstmuligheder for europæiske virksomheder.

I 2020 smed den amerikanske føderale kommunikationskommission et lignende forslag, der skulle tillade telefoni og datatjenester under flyveturen, i skraldespanden. Det skete efter stor modstand fra både piloter og andet flypersonel med henvisning til sikkerheden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S