Microsoft skuffet over ny svensk afgift på datacentre: "Vi er overraskede og bekymrede"

Sverige står til at sløjfe en energiafgift, der tilgodeser datacentreindustrien, og det falder ikke i god jord hos Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Den svenske regering valgte i 2017 at sænke energiaften for datacentre med hele 97 procent.

Men den aktuelle energikrise betyder, at der nu er kommet andre boller på suppen, og det udmøntede sig i, at sveriges daværende socialdemokratiske regering op til det svenske parlamentsvalg i september besluttede sig for at afskaffe afgiftsrabatten.

Efterfølgende har den landets nye regering, der er ledet centrumhøjre-partiet Moderaterne, valgt at gennemføre det socialdemokratiske forslag, hvilket betyder, at rabatten står til at blive afskaffet den 1. juli 2023.

Det vækker ifølge det svenske erhvervsmedie DI skuffelse hos Microsoft, der i årene efter, at rabatten blev indført har opkøbte tre datacentergrunde i Sverige.

"Vi er både overraskede og bekymrede," siger Patrik Öhlund, energi- og bæredygtighedschef for Microsofts datacenter-forretning Europa, Mellemøsten og Afrika, og tilføjer:

”Vi mener, at forslaget dårligt gennemarbejdet, baseret på forkerte antagelser og utilstrækkelig evidens,”

Investeret milliarder i Sverige

Han påpeger overfor mediet, at Microsoft har investeret mange milliarder i Sverige ud fra en forventning om, at reguleringen i landet var stabil og forudsigelig.

”Men det viser sig ikke at være tilfældet, selvom vi i 2017 fik det indtryk, at der var tale om en langsigtet afgiftsjustering, der var kommet for blive.”

Det vurderes ifølge DI, at datacenterbranchen i 2045 vil stå for cirka fire procent af Sveriges elforbrug i 2045, hvilket er et procentpoint højere end i dag.

”Alt hvad der kan måles i hele procenter er naturligvis væsentligt, men vi må også huske på, at datacentre bidrager positivt til samfundet. Skal vi undgå at leve papir, blyant og kugleramme, så er nødvendigt, at vi allokerer en del af ovres energiforbrug til digital infrastruktur,” siger Patrik Öhlund til DI.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job