Microsoft skuffet over ny svensk afgift på datacentre: "Vi er overraskede og bekymrede"

Sverige står til at sløjfe en energiafgift, der tilgodeser datacentreindustrien, og det falder ikke i god jord hos Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Den svenske regering valgte i 2017 at sænke energiaften for datacentre med hele 97 procent.

Men den aktuelle energikrise betyder, at der nu er kommet andre boller på suppen, og det udmøntede sig i, at sveriges daværende socialdemokratiske regering op til det svenske parlamentsvalg i september besluttede sig for at afskaffe afgiftsrabatten.

Efterfølgende har den landets nye regering, der er ledet centrumhøjre-partiet Moderaterne, valgt at gennemføre det socialdemokratiske forslag, hvilket betyder, at rabatten står til at blive afskaffet den 1. juli 2023.

Det vækker ifølge det svenske erhvervsmedie DI skuffelse hos Microsoft, der i årene efter, at rabatten blev indført har opkøbte tre datacentergrunde i Sverige.

"Vi er både overraskede og bekymrede," siger Patrik Öhlund, energi- og bæredygtighedschef for Microsofts datacenter-forretning Europa, Mellemøsten og Afrika, og tilføjer:

”Vi mener, at forslaget dårligt gennemarbejdet, baseret på forkerte antagelser og utilstrækkelig evidens,”

Investeret milliarder i Sverige

Han påpeger overfor mediet, at Microsoft har investeret mange milliarder i Sverige ud fra en forventning om, at reguleringen i landet var stabil og forudsigelig.

”Men det viser sig ikke at være tilfældet, selvom vi i 2017 fik det indtryk, at der var tale om en langsigtet afgiftsjustering, der var kommet for blive.”

Det vurderes ifølge DI, at datacenterbranchen i 2045 vil stå for cirka fire procent af Sveriges elforbrug i 2045, hvilket er et procentpoint højere end i dag.

”Alt hvad der kan måles i hele procenter er naturligvis væsentligt, men vi må også huske på, at datacentre bidrager positivt til samfundet. Skal vi undgå at leve papir, blyant og kugleramme, så er nødvendigt, at vi allokerer en del af ovres energiforbrug til digital infrastruktur,” siger Patrik Öhlund til DI.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S