Microsoft skuffet over ny svensk afgift på datacentre: "Vi er overraskede og bekymrede"

Sverige står til at sløjfe en energiafgift, der tilgodeser datacentreindustrien, og det falder ikke i god jord hos Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Den svenske regering valgte i 2017 at sænke energiaften for datacentre med hele 97 procent.

Men den aktuelle energikrise betyder, at der nu er kommet andre boller på suppen, og det udmøntede sig i, at sveriges daværende socialdemokratiske regering op til det svenske parlamentsvalg i september besluttede sig for at afskaffe afgiftsrabatten.

Efterfølgende har den landets nye regering, der er ledet centrumhøjre-partiet Moderaterne, valgt at gennemføre det socialdemokratiske forslag, hvilket betyder, at rabatten står til at blive afskaffet den 1. juli 2023.

Det vækker ifølge det svenske erhvervsmedie DI skuffelse hos Microsoft, der i årene efter, at rabatten blev indført har opkøbte tre datacentergrunde i Sverige.

"Vi er både overraskede og bekymrede," siger Patrik Öhlund, energi- og bæredygtighedschef for Microsofts datacenter-forretning Europa, Mellemøsten og Afrika, og tilføjer:

”Vi mener, at forslaget dårligt gennemarbejdet, baseret på forkerte antagelser og utilstrækkelig evidens,”

Investeret milliarder i Sverige

Han påpeger overfor mediet, at Microsoft har investeret mange milliarder i Sverige ud fra en forventning om, at reguleringen i landet var stabil og forudsigelig.

”Men det viser sig ikke at være tilfældet, selvom vi i 2017 fik det indtryk, at der var tale om en langsigtet afgiftsjustering, der var kommet for blive.”

Det vurderes ifølge DI, at datacenterbranchen i 2045 vil stå for cirka fire procent af Sveriges elforbrug i 2045, hvilket er et procentpoint højere end i dag.

”Alt hvad der kan måles i hele procenter er naturligvis væsentligt, men vi må også huske på, at datacentre bidrager positivt til samfundet. Skal vi undgå at leve papir, blyant og kugleramme, så er nødvendigt, at vi allokerer en del af ovres energiforbrug til digital infrastruktur,” siger Patrik Öhlund til DI.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S