Microsoft skuffet over ny svensk afgift på datacentre: "Vi er overraskede og bekymrede"

Sverige står til at sløjfe en energiafgift, der tilgodeser datacentreindustrien, og det falder ikke i god jord hos Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Den svenske regering valgte i 2017 at sænke energiaften for datacentre med hele 97 procent.

Men den aktuelle energikrise betyder, at der nu er kommet andre boller på suppen, og det udmøntede sig i, at sveriges daværende socialdemokratiske regering op til det svenske parlamentsvalg i september besluttede sig for at afskaffe afgiftsrabatten.

Efterfølgende har den landets nye regering, der er ledet centrumhøjre-partiet Moderaterne, valgt at gennemføre det socialdemokratiske forslag, hvilket betyder, at rabatten står til at blive afskaffet den 1. juli 2023.

Det vækker ifølge det svenske erhvervsmedie DI skuffelse hos Microsoft, der i årene efter, at rabatten blev indført har opkøbte tre datacentergrunde i Sverige.

"Vi er både overraskede og bekymrede," siger Patrik Öhlund, energi- og bæredygtighedschef for Microsofts datacenter-forretning Europa, Mellemøsten og Afrika, og tilføjer:

”Vi mener, at forslaget dårligt gennemarbejdet, baseret på forkerte antagelser og utilstrækkelig evidens,”

Investeret milliarder i Sverige

Han påpeger overfor mediet, at Microsoft har investeret mange milliarder i Sverige ud fra en forventning om, at reguleringen i landet var stabil og forudsigelig.

”Men det viser sig ikke at være tilfældet, selvom vi i 2017 fik det indtryk, at der var tale om en langsigtet afgiftsjustering, der var kommet for blive.”

Det vurderes ifølge DI, at datacenterbranchen i 2045 vil stå for cirka fire procent af Sveriges elforbrug i 2045, hvilket er et procentpoint højere end i dag.

”Alt hvad der kan måles i hele procenter er naturligvis væsentligt, men vi må også huske på, at datacentre bidrager positivt til samfundet. Skal vi undgå at leve papir, blyant og kugleramme, så er nødvendigt, at vi allokerer en del af ovres energiforbrug til digital infrastruktur,” siger Patrik Öhlund til DI.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos