855 millioner nye venture-kroner til it

Nordic Venture Partners (NVP) har med en udvidelse på 855 millioner kroner nu 2,3 milliarder kroner under forvaltning. Pengene skal investeres i nordiske virksomheder inden for informations- og kommunikationsteknologi (ICT). Yderligere 446 millioner kroner strømmer til fonden senere i år.

ICT-ventureselskabet Nordic Venture Partners har lukket sin anden fond, der har hentet 855 millioner kroner hos en række nordiske og internationale investorer.

Pengene skal bruges til at hjælpe nystartede virksomheder i ICT-branchen, men også virksomheder, der behøver et sidste løft inden en eventuel børsintroduktion, fremgår det af en pressemeddelelse.

- Timingen er perfekt for den nye fond. ICT-branchen har for alvor genfundet sine ben og er inde i en rivende udvikling, siger Damgaard-stifteren Preben Damgaard, der sidder som rådgiver for NVP.

Fonden vil primært investere i virksomheder, der udvikler teknologi til telekommunikationsindustrien, virksomhedssoftware (ERP) og infrastruktur til internettet.

- Vi går typisk efter en ejerandel på mellem 20 og 40 procent, siger administrerende direktør Henrik Albertsen.

Internationalt potentiale

Han lægger vægt på, at de virksomheder, som NVP investerer i, har et internationalt potentiale. Men det er ikke kun kapital venturefolkene tilbyder.

- Det er væsentligt, at vi kan tilføre virksomhederne værdi gennem et meget aktivt medejerskab, siger Claus Højbjerg Andersen, der er partner i NVP.

Investeringen af de nye midler vil blive nogenlunde ligeligt fordelt mellem Sverige, Finland og Danmark, som er de tre lande, selskabet fokuserer på.

NVP har været aktiv siden 2000, men kun siden 2004 har den omfattet Norden.

Med den seneste udvidelse råder selskabet over 2,3 milliarder kroner, som investeres inden for ICT.

NVP's administrerende direktør Henrik Albertsen forventer, at venturelselskabet allerede i løbet af 2005 vil få tilført yderligere 446 millioner kroner til fonden.

I dag har selskabet en portefølje på 22 ICT-virksomheder, hvoraf halvdelen er danske.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S