Dell trækker fra HP i globalt pc-kapløb

Verdensmarkedet for salg af pc'er er fortsat ledet af Dell, der i fjerde kvartal trak fra HP i kampen om markedsandele. Totalt steg salget fra producenterne med 14,7 procent til 177,5 millioner enheder, men væksten vil aftage i de kommende år.

2004 blev et stærkt år for salget af pc'er, da virksomhederne igen skifter ud i maskinparken og efterspørgslen efter bærbare pc'er har fået et kraftigt løft.

Dell trak yderligere fra HP, der havde et svagt fjerde kvartal, og Dell har nu en mere klar føring i kampen om markedsandele.

Globalt blev der sendt 177,5 millioner nye pc'er på gaden i 2004 sammenlignet med 154,7 millioner året før, viser tal fra analysehuset IDC.

Stigningen på 14,7 procent er dog tinden på det opsving, som markedet har oplevet siden dykket i 2001, vurderer IDC, der melder, at væksten i 2005 vil falde til 10 procent, og at det året efter dæmper sig endnu mere.

Virksomhederne er midt i en udskiftningsperiode, som betyder, at aldrende pc'er udskiftes med nye, mens forbrugerne er ved at have tappet kræfterne, efter at have holdt pc-markedet flydende i de seneste år.

- Svagheden i forbrugernes efterspørgsel begyndte at vise sig i fjerde kvartal, siger Charles Smulder, der er vicedirektør i analysehuset Gartners pc-gruppe.

HP sluttede svagt

Computerproducenten HP har normalt et stærkt fjerde kvartal, men måtte se Dell sælge flere enheder i kvartalet. Dells vækst i kvartalet var dobbelt så stor som konkurrenten.

På årsbasis har Dell raget 17,9 procent af verdens pc-marked til sig. Det er en stigning fra 16,7 procent i 2003. HP's markedsandel er derimod skrumpet til 15,8 procent fra 16,2 procent året før.

- Den svagere udvikling i HP i fjerde kvartal har muligvis bidraget til omstruktureringen i selskabet, vurderer Charles Smulder over for Reuters.

I fredags meddelte HP, at det lægger sin knap lønsomme pc-forretning ind i sin print-division, som skaber det meste af HP's driftsoverskud.

Samtidig har faldende komponentpriser i fjerde kvartal gjort det muligt for Dell at skære yderligere i priserne for at løfte sin markedsandel, uden at det har gået ud over indtjeningen.

IBM blev 3'er

IBM, som for nylig solgte sin pc-forretning til kinesiske Lenovo Group blev verdens tredjemest sælgende pc-producent i 2004 med en markedsandel på 5,9 procent.

På de følgende pladser ligger Fujitsu Siemens med fire procent af markedet og Acer med 3,6 procent af markedet.

De resterende pc-producenter slås om en andel på 52,7 procent det globale pc-marked.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere