Bedre digitale billeder

Digital Camera Enhancer er et gratis værktøj, der kan farvekorrigere billeder og fjerne støj. Og det virker faktisk. Producenten har en række gratis værktøjer, der bør prøves.

Farver

Der er en lang række gratis værktøjer på markedet til billedbehandling. Det mest kendte er nok det komplette program GIMP, der oprindeligt kun var til Linux, men nu også findes til Windows. GIMP og gamle kommercielle kendinge som Photoshop og Paint Shop Pro er programmer, der kan stort set alt. De har dog nogle indbyggede minusser. De er nemlig forholdsvis komplicerede at bruge, og mange af dem, som køber digitale kameraer i dag, er ikke eksperter i billedbehandling.

Der er imidlertid interessante alternativer. PC World Online har kigget på Digital Camera Enhancer (DCEnhancer), der er et gratis værktøj fra firmaet Media Chance.

DCEnhancer findes både som plug-in til programmet Photo-Brush og som almindeligt program. Vi har prøvet det sidste. Der er tale om et super simpelt program med meget få konfigurationsmuligheder. Producenten lover, at det kan farvekorrigere helt automatisk og fjerne den støj, der tit kendetegner digitale billeder. Og det er faktisk rigtigt. Vi har prøvet med en række billeder, og det virker. En lidt mere erfaren bruger vil nok vælge at gøre det i det traditionelle programmer, hvor der er mulighed for at dreje på flere knapper, men alle andre kan faktisk få meget ud af dette gratis program.

Billedet ovenfor er taget i en indendørs forlystelsespark, og hvidbalancen er gået helt galt. Det ser ud som om, at parken er lyst op med rødt eller lilla lys. Kameraet er i øvrigt Canon G1, og en af svaghederne i det kamera er netop, at det forstærker røde farver. DCEnhancer fik korrigeret farverne helt uden problemer, hvilket kan ses til højre. Vi måtte ændre standard indstillingerne lidt, men de er meget lette at forstå - og det er simpelt at lege, når man løbende har preview.

Hudtoner

Her er et andet eksempel. Tager man et portræt meget tæt på, så kommer der typisk støj. Et andet problem er detaljer i huden, der ikke gør billedet kønnere. Her hjælper DCEnhancer faktisk også meget. Programmet kan simpelt hen glatte huden ud, hvilket giver kønnere billeder.

DCEnhancer kan ikke så meget andet end disse simple ting, men programmet er helt gratis, og det er let at bruge. Media Chance har i øvrigt en række andre værktøjer, der også er helt gratis, og som ser ud til at være et forsøg værd. Programmet ColorCastFX hjælper til med at fixe underbelyste billeder, mens CleanSkinFX er lavet direkte til at forbedre hudtoner. Programmet BlackFrame fjerner noget af det støj, der altid opstår, når man tager natbilleder med lange lukketider, mens FilterSIM giver en digital simulering af gammeldags filtre.

Programmet kan ikke så meget andet end disse ting, og der er også begrænsninger. Man kan ikke frit vælge kompression med JPEG. Men man kan i stedet vælge TIFF og derefter komprimere i et andet program.

DCEnhancer kan hentes på download.pcworld.dk.

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS