Vejen banet for offentlige cloudløsninger

IT-Universitet har som første offentlige institution fået lov til at benytte sig af en cloudløsning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jakob D. Lund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det har været en lang proces, men efter måneders forløb fik IT-Universitetet endelig Datastilsynets tilladelse til at flytte personfølsomme oplysninger op i Microsofts Office 365-sky. Afgørelsen er især vigtig for offentlige myndigheder, som ønsker at benytte cloud computing til at lagre og tilgå kritiske data. Persondatalov og sikkerhedsbekendtgørelse Walk in the park Intet nyt under solen

IT-Universitetet og dets cloudløsning fra Microsoft har været på alles læber i løbet af 2012. Projektet har været fulgt med spænd-ing af både politikere, erhvervsliv og det offentlige. Ikke mindst set i lyset af, at Odense Kommune i august 2012 fik nej af Datatilsynet til at flytte personfølsomme data op i Googles sky. Derfor glædede det også it-chefen hos IT-Universitetet, Henrik Ejby Bidstrup, da universitetet fik et ja fra Datatilsynet i sommeren 2012, og man som den første offentlige instans i Danmark kunne lægge sine e-mail- og kalendersystemer op i Microsofts Office 365-sky. »Det vakte stor glæde. Vi har ageret first-movers inden for det offentlige, så vi har også taget alle tæskene, og vores oprindelige business-case er heller ikke så god i dag, som den var dengang på grund af de mange timer, vi har lagt i det,« siger Henrik Ejby Bidstrup.

»Hele projektet blev kickstartet, da daværende videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen pludselig udnævnte IT-Universitetet til cloud-eksperimentarium. Ministeren havde som ønske, at det offentlige rykkede mere på it-fronten generelt og blev bedre til at udnytte de moderne teknologier, der fandtes – herunder cloud computing. Vi havde nogle lange snakke med ministeren og folk fra den daværende IT- og Telestyrelse og fandt efter noget tid frem til Microsofts Office 365-løsning. For os handlede det om, hvor vi kunne slå to fluer med ét smæk: Hvor kunne vi gøre noget på cloud i det hele taget? Og hvor kunne vi gøre noget på cloud, som gav os konkret værdi og udfyldte et konkret behov,« siger Henrik Ejby Bidstrup og fortæller, at man herefter begyndte det lange forløb hen mod Datatilsynets endelige godkendelse af løsningen.

Som det påhviler dataansvarlige, der håndterer personfølsomme oplysninger, har IT-Universitetet for flere år siden indgivet en anmeldelse til Datatilsynet om, hvordan de selv behandlede data. Da IT-Universitetet opdaterede denne anmeldelse med angivelse af en ny databehandler – Microsoft – udløste det en række spørgsmål fra Datatilsynet, der skal sikre, at den eksterne leverandør lever op til gældende krav og lovgivning i Danmark og EU.

»Indledningsvis fik vi rykket Microsoft på nogle vitale områder. Blandt andet at de levede op til den danske persondatalov og sikkerhedsbekendtgørelsen i deres kontraktgrundlag. Persondataloven sikrer, at man håndterer sensitive data korrekt: at databehandlerne har et vist uddannelsesniveau, at slette- og backupprocesser lever op til visse krav og så videre. Sikkerhedsbekendtgørelsen er en speciel bekendtgørelse, som omfatter offentlige organisationer i Danmark. Det var vigtigt, at Microsoft var villig til at rykke sig på disse områder. Ellers havde projektet slet ikke kunnet lade sig gøre,« siger Henrik Ejby Bidstrup.

»Derefter var vi igennem en lang proces, hvor vi lavede en sikkerhedsanalyse af Microsofts håndtering af vores data i henhold til ENISA’s tjekliste, og hvor Microsoft kunne tilbyde EU’s tredjelandskontrakt. Det var nødvendigt, fordi vores data ikke altid befinder sig i datacentre inden for Europa, men også kan befinde sig i datacentre i USA.«

Sagen med IT-Universitetet har betydet, at der er led i processen, som danske dataansvarlige, der ønsker at flytte personfølsomme data op i skyen, kan springe over i fremtiden, vurderer Henrik Ejby Bidstrup.

»At flytte sine data op i skyen er for langt de fleste jo bare en forretningsmæssig beslutning, og – hvis man har kritiske data – en sikkerhedsmæssig afvejning. Det er først i det øjeblik, at man behandler personfølsomme oplysninger, at man skal være opmærksom på en række ting i forhold til lovgivningen. Fremover kan man i princippet nøjes med at foretage en grundig risikovurdering af sit samlede it-miljø samt foretage en sikkerhedsvurdering af Microsofts cloudløsning. Med Datatilsynets seneste udmelding lever Microsoft beviseligt op til de nødvendige krav og leverer under de nødvendige rammer. Så det er i hvert fald gjort nemmere for især offentlige myndigheder, der behandler personoplysninger, at flytte op i skyen. Men det er vigtigt at understrege, at hver enkelt godkendelse beror på en individuel behandling, og det er også vigtigt at sige, at det altid er den dataansvarlige – i vores tilfælde IT-Universitetet – der har det overordnede ansvar for, at man lever op til de gældende krav,« siger Henrik Ejby Bidstrup.

»Man kan ikke sige, at det fremover vil være en ”walk in the park” at få en godkendelse fra Datatilsynet, men det er i hvert fald blevet en sommerspadseretur i forhold til det, vi har været igennem.«

Hos Microsoft er man naturligvis også tilfreds med Datatilsynets afgørelse. Men man understreger samtidig, at der ikke er noget nyt under solen, når det handler om at leve op til gældende krav og lovgivning som dataansvarlig i Danmark.

»Det er vigtigt for alle parter at forstå, at der ikke er noget nyt i, at man som dataansvarlig skal gøre sig en række overvejelser, uanset hvordan man opbevarer eller tilgår sine data, og uanset om man håndterer personfølsomme oplysninger eller ej. Grundlæggende opfordrer vi alle til at læse den lovgivning, der allerede findes på området, og sætte sig ind i de regler, der gælder,« siger Anne Ermose, som er advokat hos Microsoft Danmark.

»Hvis man håndterer personfølsomme data og ønsker at lægge dem i skyen, opfordrer vi til, at man som dataansvarlig spørger sig selv, hvad det betyder for vores virksomhed, at det ikke længere er os, som er databehandlere, men i stedet en ekstern leverandør. Her skal man anmelde til Datatilsynet, hvilken leverandør man bruger, og hvordan de lever op til gældende krav. Så for at gentage: Der er som sådan ikke noget nyt i det her. Man skal som dataansvarlig forholde sig til en række overvejelser, ligesom man altid har skullet. Men for myndigheder i Danmark betyder processen med IT-Universitetet selvfølgelig, at der nu ligger nogle rammer, som man kan skæve til og rette sig efter i godkendelsesprocessen,« slutter Anne Ermose. n

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Center For IT og Medicoteknologi

    Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S