Microsoft lancerer ny version af PowerToys: En kavalkade af fejlrettelser, forbedringer og problemer

Så er der kommet ny version af PowerToys, nemlig version 0.65.0, som både indeholder rettelser og forbedringer. Der er dog også fejl.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Det er ikke længe siden, der sidst var PowerToys-nyheder, da det kom frem, at programmet, som en Microsofts gratis kasse med værktøjer til Windows, ville få en quick-launch-funktion.

Og nu er Microsoft i gang med igen. Der er nemlig kommet en ny version af PowerToys: v0.65.0.

Til gengæld er denne nye version primært fyldt med fejlrettelser og forbedringer og ikke nye værktøjer, som der ellers har været ved de foregående PowerToys-meldinger.

Det skriver Onmsft.

Kodebasen bliver med opdateringen opgraderet til at fungere med .NET 7, Quick Accent-værktøjet viser nu beskrivelse af det valgte element. Derudover understøtter ColorPicker tilføjelse af brugerdefinerede formater.

"Microsoft PowerToys v0.65 er ude nu med en masse gode forbedringer," skriver Kayla Cinnamon, det er program manager hos Microsoft på Twitter.

Ikke fejlfri

Mediet skriver dog, at opdateringen også kommer med en række kendte fejl.

For eksempel kan værktøjet Text Extractor muligvis ikke genkende tekst på ARM64-enheder, der kører på Windows 10.

Derudover kan nogle brugere af det nye Windows 11 opleve problemer med PowerRename og Image Resizer, men det burde kunne fikses med en genstart.

Derudover er der brugere, som har klaget over at de ikke er i stand til at åbne vinduet Indstillinger. Microsoft er dog i gang med at udrulle en løsning på dette.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos