Nordisk Råd efterlyser fælles cybersikkerhedsstrategi

De nordiske lande skal have en fælles cybersikkerhedsstrategi, hvis det står til Nordisk Råd. Og det e Island, der går forrest med det gode eksempel, mener rådet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Dareberg, Nordisk Råd)

"Cybersikkerhedsproblemer er mere relevante end nogensinde. I de senere år er antallet af alvorlige cyberangreb vokset. Derudover har krigen i Ukraine en direkte effekt på Norden på mange måder. Vi efterlyser derfor en fælles cybersikkerhedsstrategi for Norden.”

Sådan lyder ordene fra formand for Nordisk Råd, Erkki Tuomioja i en pressemeddelelse.

Nordisk Forsvarssamarbejdes (Nordefcos) vision for 2025 siger, at de nordiske lande skal påtage sig at forbedre modstandskraften mod cybertrusler.

Nordisk Råd efterlyser derfor en fælles cybersikkerhedsstrategi. Blandt andet mener rådet, at de nordiske regeringer kan lære meget af Islands store investeringer i cybersikkehed de seneste år.

Island udarbejdede en cybersikkerhedsstrategi, der løber fra 2014 til 2025 med en tilhørende femårig handlingsplan for at styrke landets cybersikkerhed.

I forbindelse med denne langsynede strategi planlægger landets myndigheder blandt andet en stor fælles øvelse, der skal teste reaktionsstyrken ud fra det scenarie, at forbindelsen til omverdenen er skåret af.

"Cybersikkerhed er ikke kun et sikkerhedsproblem; vi har også brug for det, så vi fuldt ud kan udnytte kraften i nordisk innovation," lyder det fra minister for videregående uddannelse, videnskab og innovation for Island Áslaug Arna Sigurbjörnsdóttir.

Hun fortsætter:

"Der skal være bevidsthed, ekspertise og regler vedrørende cybersikkerhed, så vi kan fremtidssikre vores samfund."

Hun afslutter med at tilkendegive, at også Island efterlyser en fælles nordisk strategi for cybersikkerhed.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job