Nordisk Råd efterlyser fælles cybersikkerhedsstrategi

De nordiske lande skal have en fælles cybersikkerhedsstrategi, hvis det står til Nordisk Råd. Og det e Island, der går forrest med det gode eksempel, mener rådet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Dareberg, Nordisk Råd)

"Cybersikkerhedsproblemer er mere relevante end nogensinde. I de senere år er antallet af alvorlige cyberangreb vokset. Derudover har krigen i Ukraine en direkte effekt på Norden på mange måder. Vi efterlyser derfor en fælles cybersikkerhedsstrategi for Norden.”

Sådan lyder ordene fra formand for Nordisk Råd, Erkki Tuomioja i en pressemeddelelse.

Nordisk Forsvarssamarbejdes (Nordefcos) vision for 2025 siger, at de nordiske lande skal påtage sig at forbedre modstandskraften mod cybertrusler.

Nordisk Råd efterlyser derfor en fælles cybersikkerhedsstrategi. Blandt andet mener rådet, at de nordiske regeringer kan lære meget af Islands store investeringer i cybersikkehed de seneste år.

Island udarbejdede en cybersikkerhedsstrategi, der løber fra 2014 til 2025 med en tilhørende femårig handlingsplan for at styrke landets cybersikkerhed.

I forbindelse med denne langsynede strategi planlægger landets myndigheder blandt andet en stor fælles øvelse, der skal teste reaktionsstyrken ud fra det scenarie, at forbindelsen til omverdenen er skåret af.

"Cybersikkerhed er ikke kun et sikkerhedsproblem; vi har også brug for det, så vi fuldt ud kan udnytte kraften i nordisk innovation," lyder det fra minister for videregående uddannelse, videnskab og innovation for Island Áslaug Arna Sigurbjörnsdóttir.

Hun fortsætter:

"Der skal være bevidsthed, ekspertise og regler vedrørende cybersikkerhed, så vi kan fremtidssikre vores samfund."

Hun afslutter med at tilkendegive, at også Island efterlyser en fælles nordisk strategi for cybersikkerhed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S