Nordisk Råd efterlyser fælles cybersikkerhedsstrategi

De nordiske lande skal have en fælles cybersikkerhedsstrategi, hvis det står til Nordisk Råd. Og det e Island, der går forrest med det gode eksempel, mener rådet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Dareberg, Nordisk Råd)

"Cybersikkerhedsproblemer er mere relevante end nogensinde. I de senere år er antallet af alvorlige cyberangreb vokset. Derudover har krigen i Ukraine en direkte effekt på Norden på mange måder. Vi efterlyser derfor en fælles cybersikkerhedsstrategi for Norden.”

Sådan lyder ordene fra formand for Nordisk Råd, Erkki Tuomioja i en pressemeddelelse.

Nordisk Forsvarssamarbejdes (Nordefcos) vision for 2025 siger, at de nordiske lande skal påtage sig at forbedre modstandskraften mod cybertrusler.

Nordisk Råd efterlyser derfor en fælles cybersikkerhedsstrategi. Blandt andet mener rådet, at de nordiske regeringer kan lære meget af Islands store investeringer i cybersikkehed de seneste år.

Island udarbejdede en cybersikkerhedsstrategi, der løber fra 2014 til 2025 med en tilhørende femårig handlingsplan for at styrke landets cybersikkerhed.

I forbindelse med denne langsynede strategi planlægger landets myndigheder blandt andet en stor fælles øvelse, der skal teste reaktionsstyrken ud fra det scenarie, at forbindelsen til omverdenen er skåret af.

"Cybersikkerhed er ikke kun et sikkerhedsproblem; vi har også brug for det, så vi fuldt ud kan udnytte kraften i nordisk innovation," lyder det fra minister for videregående uddannelse, videnskab og innovation for Island Áslaug Arna Sigurbjörnsdóttir.

Hun fortsætter:

"Der skal være bevidsthed, ekspertise og regler vedrørende cybersikkerhed, så vi kan fremtidssikre vores samfund."

Hun afslutter med at tilkendegive, at også Island efterlyser en fælles nordisk strategi for cybersikkerhed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen