Giv Microsofts nye AI-app tre sekunders stemmeklip og den vil efterligne din stemme

Microsofts nye AI-værktøj giver imponerende resultater, der let ville kunne misbruges.

Artikel top billede

(Foto: Valent Lau/Unsplash)

Microsofts præsenterer denne måned et spritnyt AI-værktøj til automatisk generering af tale.

Værktøjet, døbt VALL-E, er blot i stand til effektivt at simulere tale, men kan også hurtigt trænes til at efterligne stemmer, skriver netmediet Ars Technica.

Det kræver blot et stemmeklip på tre sekunder, før VALL-E kan generere et lydklip, hvor stemmen kan fås til at sige hvad det skal være.

Udviklerne bag VALL-E ser mange anvendelsesmuligheder for det nye AI-værktøj, hvor der blandt andet vil kunne redigeres i lydoptagelser af personer ud fra et script, hvilket i praksis betyder at personer kan få deres lydklip efterbehandlet til at ytre vilkårlige ting.

VALL-E markerer sig samtidig ved at kunne genskabe tonefald og humøret fra taleren, mens det omgivelserne lydkulisse kan gengives.

Programmet vises frem på en GitHub demoside, hvor adskillige lydklip kan aflyttes her.

Her anerkender udviklerne bag værktøjet også potentialet for misbrug af teknologien, til at fabrikere falske udsagn fra udvalgte personer. Her understreges det, at hvis modellen skal udbredes til den brede offentlighed vil det skulle akkompagneres af en protokol til at sikre, at eventuel manipulation og talesyntese sker med indtalerens accept.

Af samme grund har Microsoft valgt ikke at gøre værktøjet bredt tilgængeligt.

Bryder tale ned i små bidder

VALL-E er ifølge Microsoft et såkaldt ’neural sprog-codec model’ som er en overbygning på en teknologi kaldet EnCodec, som Meta præsenterede i oktober 2022.

Modellerne fungerer ved at generere stemmer ud fra specifikke tekst og akustiske brudstykker, fremfor at bero på traditionel stemmesyntese.

VALL-E nedbryder altså stemme-input til brudstykker, kaldet ’tokens’, hvor bare tre sekunders klip er nok til at definere en talers stemmeklang, som derefter sammenkøres med en stemmesyntese-model, for at generere stemmeefterligningerne.

Microsofts AI-værktøj er ligesom Metas EnCodec trænet med LibriLight databasen som inkluderer over 60.000 timers engelsk tale indtalt af over 7.000 mennesker.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,