Giv Microsofts nye AI-app tre sekunders stemmeklip og den vil efterligne din stemme

Microsofts nye AI-værktøj giver imponerende resultater, der let ville kunne misbruges.

Artikel top billede

(Foto: Valent Lau/Unsplash)

Microsofts præsenterer denne måned et spritnyt AI-værktøj til automatisk generering af tale.

Værktøjet, døbt VALL-E, er blot i stand til effektivt at simulere tale, men kan også hurtigt trænes til at efterligne stemmer, skriver netmediet Ars Technica.

Det kræver blot et stemmeklip på tre sekunder, før VALL-E kan generere et lydklip, hvor stemmen kan fås til at sige hvad det skal være.

Udviklerne bag VALL-E ser mange anvendelsesmuligheder for det nye AI-værktøj, hvor der blandt andet vil kunne redigeres i lydoptagelser af personer ud fra et script, hvilket i praksis betyder at personer kan få deres lydklip efterbehandlet til at ytre vilkårlige ting.

VALL-E markerer sig samtidig ved at kunne genskabe tonefald og humøret fra taleren, mens det omgivelserne lydkulisse kan gengives.

Programmet vises frem på en GitHub demoside, hvor adskillige lydklip kan aflyttes her.

Her anerkender udviklerne bag værktøjet også potentialet for misbrug af teknologien, til at fabrikere falske udsagn fra udvalgte personer. Her understreges det, at hvis modellen skal udbredes til den brede offentlighed vil det skulle akkompagneres af en protokol til at sikre, at eventuel manipulation og talesyntese sker med indtalerens accept.

Af samme grund har Microsoft valgt ikke at gøre værktøjet bredt tilgængeligt.

Bryder tale ned i små bidder

VALL-E er ifølge Microsoft et såkaldt ’neural sprog-codec model’ som er en overbygning på en teknologi kaldet EnCodec, som Meta præsenterede i oktober 2022.

Modellerne fungerer ved at generere stemmer ud fra specifikke tekst og akustiske brudstykker, fremfor at bero på traditionel stemmesyntese.

VALL-E nedbryder altså stemme-input til brudstykker, kaldet ’tokens’, hvor bare tre sekunders klip er nok til at definere en talers stemmeklang, som derefter sammenkøres med en stemmesyntese-model, for at generere stemmeefterligningerne.

Microsofts AI-værktøj er ligesom Metas EnCodec trænet med LibriLight databasen som inkluderer over 60.000 timers engelsk tale indtalt af over 7.000 mennesker.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect