It-sikkerheden halter gevaldigt i Danmark: Vi ligger nu lavere end Kazakhstan på FN's liste

Danmark ligger på en 32. plads på FN's cybersikkerhedsindex.

Artikel top billede

FN er netop udkommet med sit årlige, globale cybersikkerhedsindeks.

Og selvom vi bor i et af verdens mest digitaliserede lande, så skal man forholdsvis langt ned af listen, før man finder Danmark.

Vi skal helt ned på en 32. plads, hvor Danmark indfinder sig lige under Kazakhstan.

I toppen af listen finder vi USA efterfulgt af Storbritannien, og på en tredjeplads kommer Saudi-Arabien.

The Global Cybersecurity Index (GCI), udkom for første gang tilbage i 2015. Det er FN-organet International Telecommunication Union (ITU), der står bag undersøgelsen, der tager temepraturen på 193 medlemslande, når det gælder cybersikkerhed.

Rangeringen er et udtryk for, i hvor høj grad de enkelte stater understøtter cybersecurity-indsatsen i de enkelte lande gennem blandt andet regulering og initiativer.

Peter Kruse, stifter af cybersikkerheds-selskabet CSIS, noterer da også på LinkedIn, at det er en "ynkelig" placering, som Danmark indtager samt: "Det kan, og bør vi ikke, være stolte af!"

Rapporten har til formål at kortlægge de enkeltes lande engagement inden for cybersikkerhed. Det skal blandt andet hjælpe til at identificere indsatsområder samt opfordre til indføring af best practices inden for området.

Overordnet set skal rapporten sikre brugbare indsigter til de enkelte lande, der får mulighed for at forbedre cybersikkerheds-indsatsen, lyder det.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S