Danmark skal stå i spidsen for europæisk milliard-satsning på AI

Et nyt AI-center til 1,65 milliarder kroner bliver placeret i Danmark. Bag centeret står blandt andet DTU og DI.

Artikel top billede

(Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash)

Det bliver et dansk konsortium som kommer til at stå i spidsen for en ny europæiske satsning på kunstig intelligens.

Det oplyser Dansk Industri (DI) i en meddelelse.

Satsningen beløber sig samlet set til 1,65 milliarder kroner, der blandt skal bidrage til at accelerere udviklingen i ansvarlig kunstig intelligens.

I spidsen for det danske konsortium står DTU, DI og We Build Denmark, og de skal i fællesskab opbygge en permanent facilitet til test og eksperimentering med kunstig intelligens, der skal anvendes af virksomheder og organisationer, som udvikler produkter baseret på kunstig intelligens.

Skal hjælpe de mindre virksomheder

Hos DI er det forventningen, at det nye center vil kunne bidrage til styrke danske virksomheder konkurrenceevne.

Det er især forventninger, at det vil være en fordel for landets mindre og mellemstore virksomheder, lyder det fra Andreas Holbak Espersen, der digitaliseringspolitisk chef i DI Digital.

“Konkret betyder det, at vi i EU opretter et fast track for afprøvning af AI-baserede produkter. Specielt små og mellemstore virksomheder, der integrerer AI i deres produkter, får en hjælpende hånd til at komme igennem den tunge fase med test og afprøvning,” siger han ifølge en pressemeddelelse.

Snart komme de fysiske robotter

I de seneste måneder har især den chat-baserede kunstige intelligens, ChatGPT, taget verden med storm og tjent som demonstration for, hvor hvor fremskreden arbejdet med kunstig intelligens er.

Det viser ifølge Martin Brynskov, der PhD og seniorforsker hos DTU Compute og leder DTU Smart Communities Centre, at der er et behov for en facilitet, som kan sikre at fremtidige kunstig intelligens-løsninger er udviklet ansvarligt.

”Men hvad sker der, når AI ikke kun genererer tekst og så at sige bliver inde i computeren og på nettet, men begynder at blande sig i den fysiske verden og i vores liv. For eksempel i droner, robotter, biler, bygninger og infrastruktur? Vi skal kunne forstå, forklare, styre og beskytte systemerne, før vi kan slippe dem løs – og det haster med at opbygge den kapacitet, så vi kan udnytte de fordele, digitale teknologier giver os,” siger Martin Brynskov ifølge en pressemeddelelse.

Udover DTU, DI og We Build Denmark består konsortiet også af Gate21, Aarhus Kommune/GovTechMidt, Teknologisk Institut, Center Denmark

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job