Danmark skal stå i spidsen for europæisk milliard-satsning på AI

Et nyt AI-center til 1,65 milliarder kroner bliver placeret i Danmark. Bag centeret står blandt andet DTU og DI.

Artikel top billede

(Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash)

Det bliver et dansk konsortium som kommer til at stå i spidsen for en ny europæiske satsning på kunstig intelligens.

Det oplyser Dansk Industri (DI) i en meddelelse.

Satsningen beløber sig samlet set til 1,65 milliarder kroner, der blandt skal bidrage til at accelerere udviklingen i ansvarlig kunstig intelligens.

I spidsen for det danske konsortium står DTU, DI og We Build Denmark, og de skal i fællesskab opbygge en permanent facilitet til test og eksperimentering med kunstig intelligens, der skal anvendes af virksomheder og organisationer, som udvikler produkter baseret på kunstig intelligens.

Skal hjælpe de mindre virksomheder

Hos DI er det forventningen, at det nye center vil kunne bidrage til styrke danske virksomheder konkurrenceevne.

Det er især forventninger, at det vil være en fordel for landets mindre og mellemstore virksomheder, lyder det fra Andreas Holbak Espersen, der digitaliseringspolitisk chef i DI Digital.

“Konkret betyder det, at vi i EU opretter et fast track for afprøvning af AI-baserede produkter. Specielt små og mellemstore virksomheder, der integrerer AI i deres produkter, får en hjælpende hånd til at komme igennem den tunge fase med test og afprøvning,” siger han ifølge en pressemeddelelse.

Snart komme de fysiske robotter

I de seneste måneder har især den chat-baserede kunstige intelligens, ChatGPT, taget verden med storm og tjent som demonstration for, hvor hvor fremskreden arbejdet med kunstig intelligens er.

Det viser ifølge Martin Brynskov, der PhD og seniorforsker hos DTU Compute og leder DTU Smart Communities Centre, at der er et behov for en facilitet, som kan sikre at fremtidige kunstig intelligens-løsninger er udviklet ansvarligt.

”Men hvad sker der, når AI ikke kun genererer tekst og så at sige bliver inde i computeren og på nettet, men begynder at blande sig i den fysiske verden og i vores liv. For eksempel i droner, robotter, biler, bygninger og infrastruktur? Vi skal kunne forstå, forklare, styre og beskytte systemerne, før vi kan slippe dem løs – og det haster med at opbygge den kapacitet, så vi kan udnytte de fordele, digitale teknologier giver os,” siger Martin Brynskov ifølge en pressemeddelelse.

Udover DTU, DI og We Build Denmark består konsortiet også af Gate21, Aarhus Kommune/GovTechMidt, Teknologisk Institut, Center Denmark

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job