Hackere udnytter Microsoft-svaghed til at sprede malware

Ondsindede aktører i cyberlandskabet bruger en bagdør i Microsofts IIS-servere til at sprede en ny malware.

Artikel top billede

Hackere benytter en ny malware kaldet 'Frebniss' mod Microsofts Internet Information Services (IIS). Frebniss udfører hemmelige kommandoer sendt via webanmodninger.

Det skriver Bleepingcomputer.

Microsoft IIS er en webserversoftware, der virker som en webserver og webapp-hostingplatform for tjenester som Outlook web til Microsoft Exchange.

Hackerne misbruger IIS-funktionen kaldet 'Failed Request Event Buffering' (FREB), som har til formål at samle anmodningsmetadata som IP-adresse, http-headers og cookies. FREB har det formål at hjælpe administratorer med at finde fejl i anmodninger eller http-koder.

Frebniss-malwaren injicerer ondsindet kode i en DLL-fil, der styrer FREB, kaldet iisfreb.dll, hvilket gør hackeren i stand til at overvåge alle http post-anmodninger sendt til ISS-serveren.

Malwaren registrerer derefter de http-anmodninger, hackeren sender, og analyserer dem for at bestemme, hvilke kommandoer der skal udføres på serveren.

Fejlen er opdaget af Symantecs Threat Hunter Team, som fortæller, at angribende aktører først skal bryde med IIS-serveren for at kompromittere FREB, men de kan ikke fastslå hackernes metode til at bryde igennem i første omgang.

"Hvis et http-kald til logon.aspx eller default.aspx modtages uden adgangskodeparameteren, men med Base64-strengen, antages Base64-strengen at være C#-kode, der vil blive eksekveret direkte i hukommelsen," forklarer Symantecs i sin rapport.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job