Forbered dig på kvante-alderen - det gør de cyberkriminelle

Klumme: Virksomheder, der ikke hopper med på kvante-bølgen vil være ekstra udsatte for cyber-trusler. Vi kan nemlig med sikkerhed indstille os på, at de it-kriminelle ikke vil holde sig tilbage i kvante-kapløbet.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

For nylig gennemførte Niels Bohr instituttet succesfulde tests med en kvantekrypteret kommunikationslinje, der var 100 procent umulig at hacke.

Wow, hvis det virkelig er rigtigt, så vil det jo endelig blive muligt at sikre sine data og andre værdier én gang for alle og koncentrere sig om sin kerneforretning.

Ugen efter lykkes det så for kinesiske forskere ved hjælp af kvanteteknologi at bryde ind i et af de mest benyttede online krypteringssystemer. Ok, alt er altså ved det gamle.

Vi er altså stadig dér, hvor de it-kriminelle er - om ikke et skridt foran så - lige i hælene på os, hvad udnyttelse af den nyeste teknologi angår. Som min gamle universitetsprofessor plejede at sige: “Så længe noget er digitalt, vil der altid være en hacker et sted, der kan bryde koden”.

Fjern fremtid eller hverdag lige om lidt

Men bare fordi vi ikke kan udnytte kvantecomputeren som et ubrydeligt sikkerhedsredskab, så ligger der stadig et kæmpe potentiale gemt i teknologien. Og vi kan sagtens begynde at glæde os til, det bliver hvermandseje (eller næsten).

Det ligger nemlig slet ikke så langt ude i fremtiden, som det lyder.

Ifølge IQM EU, som er en af de førende aktører inden for kvantecomputere, så eksperimenterer 27 procent af HPC-centre (High Performance Computer) allerede med kvantecomputere, 49 procent planlægger at anvende kvantecomputere i løbet af 2023, og 52 procent har kvanteteknologi som en prioritet.

Som med mange af de andre teknologier, vi først har forventet at se i anvendelse i en fjerne fremtid, vil kvantecomputere med garanti pludselig være en realitet, længe før vi venter det.

Der ligger nemlig så meget potentiale gemt i kvantecomputere, at brancher som finanssektoren, medicinalindustrien og forskningstunge brancher generelt vil skubbe hårdt på for at sætte udviklingstempoet i vejret og få kvantecomputere implementeret som en del af deres basisudstyr.

I de to førstnævnte brancher – men med garanti også i andre brancher - er der så store gevinster ved den gigantiske regnekapacitet, kvantecomputeren tilbyder, at teknologien mildest talt vil revolutionere disse brancher.

Og når teknologien én gang er i brug hos en virksomhed, vil konkurrencefordelen være så stor, at konkurrenterne er nødt til at følge med, hvis de vil overleve.

Har vi noget at frygte fra kvantecomputeren?

Hvis man ser bort fra det faktum, at virksomheder, der på grund af mangel på tid, penge eller viden ikke hopper med på kvante-bølgen, vil sakke konkurrencemæssigt bagud, så vil disse virksomheder også være ekstra udsatte for cyber-trusler.

Vi kan nemlig med sikkerhed indstille os på, at de it-kriminelle ikke vil holde sig tilbage i kvante-kapløbet.

Det vil med andre ord betyde, at hvis du ikke har kvantecomputere til at sikre dine systemer, men de it-kriminelle har kvantecomputere til at dekryptere dine koder.

Tja, så vil det være lige som at forsvare sig med bue og pil overfor en fjende, der angriber med tank og maskingevær.

På den positive side kan man sige, at kvanteteknologi vil give os bedre analyseværktøjer og hurtigere svartider, så vi kan udvikle og implementere flere og mere avancerede it-sikkerhedsløsninger til at holde de it-kriminelle fra døren.

Naturligvis vil opstartsinvesteringen være relativt høj, men som med al anden teknologi vil den hurtigt falde i pris i takt med teknologiens voksende popularitet. Så ja der er intet nyt under solen. Kapløbet mod de it-kriminelle fortsætter – og den, der tøver, taber.

Læs eventuelt ENISAs (European Union Agency for Cyber Security) guide til post-kvantekryptografi.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S