Skandalesag omkring det danske it-selskab Meew kan få konsekvenser for hele markedet for børsnoteringer

Skandalesagen omkring det danske it-selskab Meew kan skade hele markedet for i børsnoteringer af mindre selskaber. Der bør indføres skrappere krav, mener mange.

Artikel top billede

(Foto: Curvex/PR)

Skandalesagen omkring det danske it-selskab Meew kan få konsekvenser for hele markedet af mindre selskaber, der stræber efter at lade sig børsnotere.

Derfor bør der indføres skrappere krav, lyder det fra en række personer i Børsen, hvor der desuden peges på Meews rådgivere som med-ansvarlige for hele balladen.

“Lovgiver og myndigheder er nødt til at indse, at de er nødt til at bruge grovfilen. Større krav til prospekter, og når det går galt: En ordentlig én på hatten. Ikke for erhvervsmæssige risici, men alt det platugleri der er i den der underskov af såkaldte iværksættere,” lyder det ifølge Børsen fra professor i finansiering på Aarhus Universitet, Carsten Tanggard.

Det var meningen, at Meew skulle noteres på den svenske minivækst-børs Spotlight i næste uge.

Men det hele ramlede, da det kom frem, at hypet stifter og direktør Armin Kavousi har løjet groft om sine og virksomhedens meritter.

Det fik først Armin Kavousi og siden hele selskabets bestyrelse til at trække sig, mens børsnoteringen blev droppet.

Computerworld kunne desuden torsdag afsløre, at den hypede hjernescanner, som det danske selskab hævder at have ‘skabt’ kan købes på kinesiske AliExpress.

Det er ifølge Børsen otte måneder siden, at et dansk selskab sidst blev noteret på en af de små vækstbørser. I 2021 alene blev mere end 20 selskaber noteret.

Avisen skriver, at handelsplatformen Nordnet har afbrudt samarbejdet med Meew, mens Spotlight reelt forbød noteringen, hvis Armin Kavousi var med.

Landechef Brian Buus Madsen mener, at ansvaret ikke mindst ligger hos Meews rådgiver, Seahouse Capital, som vedkender sig ansvaret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos