DI bekymret over ny datalov fra EU: Se det åbne brev til digitaliseringsminister Marie Bjerre (V)

DI advarer mod EU's kommende dataforordning, som kan tvinge virksomheder til at skulle offentliggøre indsamlede data. Det kan ifølge organisationen i praksis få den effekt, at virksomhederne blotlægger forretningshemmeligheder.

Artikel top billede

(Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash)

Dele af EU’s nye dataforordning giver anledning til bekymring hos erhvervsorganisationen Dansk Industri (DI).

Data er et stadig større konkurrence-parameter i den digitale økonomi.

DI frygter derfor, at forordningens krav om, at virksomheder i højere grad skal tvinges til at dele data, som de indsamler, kan betyde, at virksomheder giver køb på forretningshemmeligheder.

På den baggrund har DI nu sendt et brev til digitaliseringsminister Marie Bjerre (V), hvor organisationen udtrykker sin bekymring:

”DI er sammen med europæiske erhvervsorganisationer særligt bekymret for at virksomheders forretningshemmeligheder kan udhules, som følge af forslaget,” skriver Rikke Hougaard Zeberg, branchedirektør for DI Digital i brevet og uddyber:

”Forretningshemmeligheder er en essentiel kilde til innovation og konkurrence, og derfor er det afgørende, at dataforordningen ikke fører til en underminering af virksomhedernes forretningshemmeligheder bare fordi, der indføres et krav om datadeling.”

Formålet med den nye dataforordning klarlægger, hvilke data som kan bruges af hvem og til hvilke formål, og det kan indebære, at eksempelvis producenter af internet of things-enheder kan blive blive tvunget til at åbne for deling af de data, som producenternes enheder indsamler.

Læs hele DI brev til digitaliseringsministeren herunder: 

Åbent brev til digitaliseringsminister Marie Bjerre

EU’s dataøkonomi i fare på grund af hastværk i forhandlingerne

Kære Marie Bjerre

Først og fremmest tak for jeres indsats i forhandlingerne om EU’s dataforordning, som bliver grundstenen i en kommende europæisk dataøkonomi.

DI støtter ambitionen om en forbedret europæisk dataøkonomi og anser ligesom regeringen adgangen til og anvendelsen af data som væsentlig for udviklingen af digitale teknologier og tjenester.

Forordningen er kompliceret og forhandlingerne går meget hurtigt i øjeblikket, som betyder, at der ikke er tid til at lave den nødvendige grundige analyse af ændringerne i teksten. Teksten giver fortsat anledning til uafklarede spørgsmål, og DI er sammen med europæiske erhvervsorganisationer særligt bekymret for at virksomheders forretningshemmeligheder kan udhules, som følge af forslaget.

Forretningshemmeligheder er en essentiel kilde til innovation og konkurrence, og derfor er det afgørende, at dataforordningen ikke fører til en underminering af virksomhedernes forretningshemmeligheder bare fordi, der indføres et krav om datadeling.

DI medgiver, at forslaget udvikler sig i den rigtige retning, og vi anerkender de forbedringer, som den danske regering har bidraget til, herunder i forhold til hvordan godtgørelse for obligatorisk datadeling skal beregnes og styrke beskyttelsen af forretningshemmeligheder. Det er ligeledes positivt, at regeringen arbejder for klare, forståelige horisontale rammer for datadeling samt øget interoperabilitet.

En udhuling af forretningshemmeligheder vil risikere at begrænse incitamentet til datadeling - og dermed gå imod formålet med forslaget. Samtidig skal man holde sig for øje, at der ikke indføres unødige byrder - så står gevinsterne ikke mål med omkostningerne. DI vurderer derfor, at forslaget stadig risikerer at hæmme den digitale innovation i EU. Men vi vurderer også, at det er noget vi stadig kan nå at få adresseret i forhandlingerne.

Det er på den baggrund, og efter drøftelser med europæiske erhvervsorganisationer, at DI opfordrer til, at der bliver givet mere tid i Rådet til at få kigget ændringsforslagene igennem og tid til, at vi kan analysere effekterne af de mange ændringer, således at vi kan sikre en stærk digital konkurrenceevne baseret på innovationsfremmende og teknologineutrale rammevilkår, uden unødige byrder og barrierer.

Med venlig hilsen

Rikke Hougaard Zeberg, Branchedirektør DI Digital

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S