Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Flere og flere danske it-folk får ansættelseskontrakter på engelsk - det er et skråplan, mener fagforbund

Flere og flere danske it-folk oplever, at deres ansættelseskontrakt er udformet på engelsk. Fagforbundet Prosa mener, der er tale om et regulært skråplan.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på, hvorfor det ifølge Prosa er et skåplan
  • Få indsigt i den stigende tendens
  • Bliv klogere på, hvordan Prosa oplever den stigende internationalisering af it-branchen, og hvilke problemer der kan være forbundet med den stigende udbredelse af engelsk som arbejdssprog
763
4 min
Danske it-folk oplever i stigende grad at blive præsenteret for ansættelseskonktrakter kun udformet på engelsk.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft klar med nye løfter og særlige produkter til Europa: Se de nye cloud-løsninger og en række særligt udvalgte partnere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Tre vigtige nedslagspunkter fra Folkemødet: To store temaer overskyggede alt andet

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Står tilbage med regningen: Itm8 taber klagesag over million-kontrakt til Atea med et brag

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Banedanmark udskyder igen kæmpe SAP-projekt efter problemer: Bliver mere end to år forsinket

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Mens andre fravælger amerikanske cloudtjenester, er MobilePay rykket til Microsoft Azure: "Geopolitik er først nu blevet top of mind"