Efter store problemer hos Twitter: Torsdag vil Facebook udfordre Elon Musk med denne app

I morgen vil Facebooks moderselskab Meta lancere en ny app, der ser ud til at blive en direkte konkurrent til Twitter.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

I weekenden blev Twitters ejer Elon Musk nødt til at skrue ned for antallet af tweets, som brugerne kunne se, hvilket skabte problemer for en del brugere.

Kort tid efter kunne Twitters konkurrent Meta, der er moderselskab for blandt andet Facebook og Instagram meddele, at selskabet er klar med en konkurrent til Twitter.

Den nye app får navnet Threads og i USA vil den kunne downloades til iOS og Android allerede fra i morgen, 6. juli.

Bliver knyttet til Instagram

Appen bliver tilsyneladende knyttet til Instagram, og omtales også i beskrivelsen som “en Instagram-app.” Det betyder også, at man kan genbruge sit brugernavn fra Instagram og dermed håber Meta tilsyneladende på at kunne skabe en synergi-effekt mellem de to apps,.

I App Store bliver Threads desuden beskrevet som en app, der samler fællesskaber og giver folk mulighed for at diskutere emner, som de går op i.

Indtil videre er det ikke muligt at finde henvisninger til appen i den daske App Store, og det er derfor uvist om den også står til at blive lanceret i Danmark i morgen.

Udfordret til slåskamp

Lanceringen af appen kaster sandsynligvis også yderligere brænde på bålet i forhold til rivaliseringen mellem Metas topchef Mark Zuckerberg og Elon Musk.

En rivalisering der betød, at Elon Musk meget opsigtsvækkende for nylig udfordrede Mark Zuckerberg til en MMA-kamp.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job