Artikel top billede

Bog: Den anden side af kryptomønten

Bogen ”Number Go Up” udforsker hvordan nogle har tjent styrtende på digitale valutaer, der af medierne gerne bliver beskrevet som fremtidens penge. Men den virtuelle mønt har også en skyggeside.

Cryptovaluta er blevet en milliardindustri, siden Bitcoin blev offentligt tilgængelig i 2009 og går som bekendt ud på at anvende blockchain-teknologi til at foretage økonomiske transaktioner uden om banker og regeringer.

Det har både skabt kontroverser samt formuer – som i mange tilfælde dog er gået tabt igen.

Ligeledes har kryptovaluta gjort det lettere for blandt andet kriminelle og andre fribyttere at rykke rundt på formuer uden at politi, skattemyndigheder og andre besværlige størrelser følger med.

Den prisvindende journalist Zeke Faux besluttede sig for at dykke ned i fænomenet, og det resulterede i hans seneste bog ”Number Go Up.”

Her afdækker han på grundig men humoristisk facon en række af de personligheder og facetter som har gjort krypto til et så kontroversielt emne.

Faux aflægger blandt andet et besøg hos multimilliardæren Sam Bankman-Fried i hans luksuriøse resort på Bahamas.

SBF, som han også kaldes online, tjente nemlig over 26 milliarder dollars på særligt hans kryptobørs FTX. Men han havde heller ikke helt rent mel i posen og blev efterfølgende arresteret.

Han er dog langtfra den eneste, som har brugt digital valuta til at handle ulovligt. Forfatteren kommer således på sporet af bl.a. menneskehandlere i Cambodia, der kombinerer gammeldags slavehandel med kryptovaluta.

I dette interview uddyber forfatteren nogle af sine opdagelser og iagttagelser.

Zeke Faux er reporter for nyhedsbureauerne Bloomberg News og Bloomberg Businessweek, hvor han i et årti har beskæftiget sig med bl.a. at afsløre svindlere på Wall Street.

Titel: Number Go Up

Forfatter: Zeke Faux




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis