Teknologiglade Japan er på vej med to nye mobil-frekvenser, som skal i udbud til nye operatører, skriver Financial Times.
Det er første gang i 12 år, at de japanske myndigheder øger antallet af tilgængelige mobillicenser i landet. Men nu er tiden kommet til at skærpe konkurrencen på området yderligere, hedder det.
Beslutningen kommer samtidig med, at det japanske telefonmarked nærmer sig det mætningspunkt, hvor hård konkurrence har presset tele-selskaberne på deres omsætning.
Analytikere forventer, at de to nye licenser går til Softbank og Eaccess, som ventes at overtage licenserne inden årets udgang. Begge selskaber har tidligere testet forskellige mobil-tjenester.
Softbank har tidligere presset markedsledende NTT alvorligt på bredbåndsmarkedet, og det regnes for sandsynligt, at mobilmarkedet vil blive kastet ud i en priskrig, hvis Softbank entrer markedet.
Det japanske mobilmarkedet domineres af NTT Docomo, KDDI og Vodafone.