Bange for at miste jobbet til AI? Så er der gode nyheder

Reportage: Virksomheder efterspørger digitale integrator-kompetencer, viser ny undersøgelse fra Tænketanken Mandag Morgen. Til gengæld er den teknologiske massearbejdsløshed tilsyneladende aflyst.

Artikel top billede

Daniel Honoré Jensen, senioranalytiker hos Tænketanken Mandag Morgen fremlægger resultaterne fra undersøgelsen om digitale kompetencer (Foto: Lars Jacobsen)

Det er knap så fede tider i it-branchen og lige pt. falder antallet af ledige it-job i hele it-erhvervet.

Men faldet sker fra et historisk højt niveau i 2022, og på længere sigt er der ingen der er i tvivl om at det danske organisationer har brugt for flere it-kompetencer - især i disse AI-fikserede tider.

Det var også budskabet fra André Rogaczewski, formand for bestyrelsen i Digital Dogme, og til hverdag administrerende direktør for Netcompany.

Dogmet, som siden har 2018 har været en alliance af virksomheder, som i stigende grad har brug for digitale kompetencer, holdt onsdag aften et AI-fokuseret topmøde sammen med DI Digital på Rådhuspladsen i København.

På konferencen understregede Rogaczewski også over for deltagerne, at det handler om at bruge de smarte løsninger til at få en konkurrencefordel eller effektivisere ved at fjerne alle de gange på en dag, hvor vi swiper, klikker og trækker rundt på ting - ellers, advarede han, "ender vi bare med flottere PowerPoints" fra den nye teknologi.

Store forventninger til AI

Ifølge Daniel Honoré Jensen, senioranalytiker hos Tænketanken Mandag Morgen, som på mødet fremlagde en dugfrisk analyse, er der i blandt nordiske organisationer store forventninger til AI - og nogle begrænsninger.

Forventningerne drejer sig især om områder som automatisering af processer og forbedring produkter og services, hvor danske og de øvrige nordiske virksomheder gerne vil rulle en hær af AI-baserede løsninger ud.

AI vil medføre flere ansatte

Til gengæld er den teknologiske masseafhængighed tilsyneladende aflyst. I hvert fald i følge Mandag Morgens rundspørge.

For ifølge analysen forventer 50 procent af de nordiske virksomhedsledere ingen signifikante ændringer i personaleniveauet - og 33 procent forventer samme niveau, men med ændringer i rollen.

Blot seks procent forventer således at have færre ansatte som følge af generativ AI, mens 12 procent forventer, at generativ AI vil betyde flere ansatte.

Ikke overraskende handler begrænsningerne for de adspurgte virksomheder dog især om de digitale kompetencer.

Her står virksomhederne, ifølge Mandag Morgens analyse, over for et skifte i efterspørgslen.

Hvor det tidligere handlede om mere basale digitale kompetencer, så vil det i de næste tre-fire år handle om såkaldte digitale integrator-kompetencer, hvor det handler om at få mange systemer, tjenester og teknologier til at spille sammen på sit område.

Præmie til kompetence-vinder

Digital Dogme-organisationens medlemmer benyttede i øvrigt december-topmødet til at uddele en række priser til virksomheder og organisationer der arbejder med digitale kompetanceløft.

Priserne gik her til:
- ReDi School, som arbejder med digital opkvalificering af kvinder med flygtninge- og migrantbaggrund.

- Virksomheden Topsoe for at oprette medarbejderkurser i AI hver 14. dag have skabt et lukket miljø internt i virksomheden, hvor medarbejderne trygt kan afprøve de mange nye muligheder.

- Professor Ole Sejer Iversen, Aarhus Universitet og direktør ved It-vest Michael E. Caspersen for årets digitale samfunds-impact.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S