Fujitsus offentlige kontrakter skal kulegraves i kølvandet på stor it-skandale

Selvom skandalen har været kendt i mange år, så er der kommet fornyet fokus efter en ny tv-udsendelse satte fokus på Post Office-skandalen i begyndelsen af 2024.

Artikel top billede

Politikere vil kulegrave alle Fujitsus kontrakter med det offentlige i kølvandet Post Office-skandale

Britiske parlamentsmedlemmer har rettet henvendelse til landets skatteministerium for at kræve oplysninger om alle offentlige kontrakter med Fujitsu, mens den japanske teknologileverandør kæmper for sit offentlige image i kølvandet på Post Office-skandalen om Horizon-systemet.

Skatteudvalget har bedt om oplysninger om kontrakter ved 21 ministerier og organisationer inden for skatteministeriets sektorer, herunder Skattevæsenet.

Blandt spørgsmålene ønsker parlamentsmedlemmerne at vide, om kontrakter er blevet tildelt gennem åbne konkurrencer eller direkte. "Hvis en kontrakt blev tildelt direkte, bedes begrundelsen oplyses," står der i det åbne brev, skriver The Register.

Mediet har tidligere beskrevet flere Fujitsu-kontrakter på både centralt og regionalt niveau, som blev fornyet uden konkurrence.

Senest er der sket en kontraktforlængelse på to millioner britiske pund - 17,4 millioner kroner - ud over den eksisterende kontrakt på 4,6 millioner britiske pund - 40 millioner kroner - om at drive Storbritanniens oversvømmelsesadvarselssystem.

Forlængelsen blev tildelt efter angivelige forsinkelser med at finde en erstatningssupplier.

Post Office-skandalen

Fujitsu er i øjeblikket involveret i Post Office Horizon-skandalen, hvor 736 lokale filialledere i landets postvæsen uretmæssigt blev dømt for svindel.

Det har dog senere vist sig, at der ikke var tale om svindel, men i stedet fejl i Horizon-systemet.

Den offentlige undersøgelse af skandalen fokuserer på implementeringen af Fujitsus fejlbehæftede Horizon-regnskabssystem, der lavede fejl i beregningerne af finanserne i lokale postkontorer.

De mange fejl endte med at ødelægge livet for mange af de ansatte på postkontorerne, der blev anklaget og dømt for svindel.

En del af dem endte med at gå konkurs, mens andre endte med at tage deres eget liv.

Selvom problemet har været kendt i årevis, og undersøgelsen nu er inde i sit tredje år, steg den offentlige interesse for skandalen efter en tv-udsendelse, der dokumenterer sagen, blev sendt i britisk tv 1. januar i år.

Fujitsu har allerede skrevet til den britiske regering for at bekræfte, at de ikke længere vil byde på opgaver i den offentlige sektor, mens den igangværende undersøgelse af Post Office-skandalen pågår.

Den britiske premierminister Rishi Sunak har lovet at fremskynde frifindelser og erstatning.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS