Russiske hackere overtog mere end 1.000 usikre private routere - nu har FBI sparket dem ud

De amerikanske myndigheder har i samarbejde med europæiske allierede bremset et russiske botnet, der har været brugt til at spionere på både amerikanske og europæiske interesser.

Artikel top billede

USA har sammen med europæiske allierede forpurret et botnet bestående af mere end 1.000 hackede internet-routere, som Ruslands militære efterretningstjeneste GRU har brugt til at spionere på både USA og flere europæiske lande.

Det oplyste chefen for FBI, Christopher Wray, torsdag aften ved den store tyske sikkerhedskonference Munich Security Conference ifølge CNN.

Her forklarede han, at FBI i januar fik en dommerkendelse til at lukke for adgangen til de hackede routerne.

“Vi sparkede dem ud og låste døren bag dem,” siagde han til konferencen.

Velkendte gruppe stod bag

Det amerikanske justsministerium har desuden offentliggjort en pressemeddelse om sagen, hvor det bliver beskrevet, at det er den velkendte russiske hackergruppe APT 28, der ifølge den amerikanske justitsministerier er tilknyttete GRU, som står bag.

Gruppen og også er kendt under navne som Fancy Bear, Sofacy Group, Forrest Blizzard og Pawn Storm.

Justministeriet oplyser, at netværket adskilte sig fra andre russiske botnet ved, at russerne ikke selv opbyggede det fra bunden, men i stedet gjorde brug af en malware ved navn Moobot, der ofte bliver brugt af cyberkriminelle.

Brugte kriminelle grupper

Helt konkret var det først cyberkriminelle uden tilknytning til den russiske efterretningstjeneste, som installerede malwaren på usikre routere af mærket af Ubiquiti Edge OS, der stadigvæk brugte almindeligt kendte default-adgangskoder.

Herefter brugte de russiske hackere malwaren til at installere deres egne scripts, som forvandlede botnettet til en russisk kontrolleret global cyber-spionage platform, lyder det fra det amerikanske justitsministerium.

"I Justitsministeriet fremskynder vi vores bestræbelser på at forhindre den russiske regerings cyberkampagner mod USA og vores allierede, herunder Ukraine," siger den amerikanske justitsminister Merrick B. Garland ifølge pressemeddelelsen og uddyber:

"I dette tilfælde brugte den russiske efterretningstjeneste kriminelle grupper til at målrette angreb mod både hjemme- og kontorroutere, men justitsministeriet har forpurret deres plan, og vil fortsætte med at forhindre og afmontere den russiske regerings ondsindede cyberværktøjer, der bringer sikkerheden for USA og vores allierede i fare."

Ved sikkerhedskonferencen i München gentog FBI-chefen desuden tidligere advarsler om, at både russiske og kinesiske hackere længe har forsøgt at trænge ind i amerikanske energi- og teleinfrastruktur.

I tilfælde af en international krise vil hackerne kunne bruge sådan en adgang til at lukke ned for kritisk infrastruktur.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S