TDC vil sælge TDC Forlag

TDC vil af med sin forlagsvirksomhed, TDC Forlag, med 1.000 medarbejdere og en milliardomsætning. Forlagsvirksomheden ligger for langt fra TDC's kerneområde, mener selskabet. Fortjenesten på frasalget kan i stedet bruges til opkøb af aktiviteter inden for TDC's kerneforretning.

TDC vil skille sig af med sin forlagsvirksomhed, som selskabet nu sætter til salg.

Grunden er, at TDC Forlag ligger langt fra TDC's kerneområder, som er televirksomhed.

TDC Forlag er mest af alt et levn fra de gamle monopoldage, hvor TDC tilbød en fuld palette af telefonbøger til det danske folk.

Blandt hovedprodukterne er De Gule Sider i Danmark og Sverige på både net og i papirsudgave samt en ret bred palette af regionale og lokale telefon- og navnebøger.

I en meddelelse oplyser TDC, at selskabet er gået i gang med at "undersøge de strategiske muligheder", som i sidste ende skal føre til et salg af forlags-virksomheden.

Hovedparten af TDC Forlags omsætning bliver hentet i Danmark og Sverige. Selskabet er dog også tilstede i mindre omfang i Finland.

Herhjemme havde TDC Forlag sidste år et samlet oplag på 7,9 millioner telefonbøger, mens selskabet udgav 4,2 millioner bøger i Sverige.

Mere end 1.000 medarbejdere

TDC Forlag havde sidste år sammenlagt 1.074 medarbejdere, hvoraf de 561 sidder i Danmark. Selskabet omsatte sidste for 1,4 milliarder kroner og fik et resultat før skat og afskrivninger (EBITDA) på 459 millioner kroner.

TDC nævner endnu ikke noget om prisen for selskabet, som Goldman Sachs nu skal hjælpe med at få afsat, men ifølge nyhedsbureauet Direkt vurderer Jyske Bank, at TDC Forlag er omkring tre milliarder kroner værd.

Fortjenesten på salget skal anvendes til enten at købe egne aktier, høvle af på gæld eller opkøbe selskaber, der kan styrke TDC's kerneforretning, hedder det.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job