USA’s cybersikkerheds-myndighed hacket: To vigtige systemer er nu ude af drift

Tre nuldagssårbarheder får den amerikanske cybersikkerhedsmyndighed CISA til at trække i nødbremsen. Flere systemer er nu offline.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske cybersikkerhedsmyndighed, Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA), tager to af sine systemer offline ovenpå et cyberangreb på sine systemer i februar.

Det oplyser myndigheden selv overfor netmediet The Record.

”Omfanget er afgrænset til to systemer, som øjeblikkeligt blev sat offline.

Vi fortsætter med at opgradere og modernisere vores systemer, og der har indtil videre ikke fået noget operationel indflydelse,” lyder det fra en talsperson fra myndigheden.

Angrebet er foregår igennem sårbarheder i software fra den amerikanske underleverandør Ivanti lyder det.

Selskabet står bag en sikkerhedssoftware til it-management inklusive tildeling af adgang til systemer og håndtering af sikkerhed.

CISA ønsker ikke at kommentere på hvem der står bag hændelsen, i hvilket omfang data er blevet lækket eller tilgået samt hvilke systemer, der er taget ud af drift.

En unavngiven kilde tæt på sagen fortæller til mediet, at de to berørte systemer er Infrastructure Protection Gateway, som huser kritiske oplysninger om amerikansk infrastruktur samt Chemical Security Assessment Tool (CSAT) som moniterer den private sektors brug af kemikalier.

Ovenpå hændelsen udsendte CISA en advarsel 29. februar, mod tre forskellige nuldags-sårbarheder CVE-2023-46805, CVE-2024-21887 og CVE-2024-21893 som er set blive rettet mod Ivantis software.

Cyber-myndigheden råder organisationer der benytter sig af Ivanti Connect Secure og Ivanti Policy Secure til genoverveje deres brug af tjenesterne.

”Alle organisationer anbefales på det kraftigste til at overveje den signifikante risiko for uønsket adgang og indlejring igennem Ivanti Connect Secure og Ivanti Policy Secure gateways når der skal vurderes hvorvidt enhederne fortsat skal indgå i enterprise sammenhæng,” lyder advarslen.

Myndigheden pointerer, at hackere er lykkedes med at stjæle credentials igennem Ivanti-enheder og i visse tilfælde er hele virksomhedssystemer blevet kompromitteret.

CISA har siden 2020 advaret mod at statsstøttede hackere har tvunget sig adgang til systemer igennem Ivanti-produkter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job