USA’s cybersikkerheds-myndighed hacket: To vigtige systemer er nu ude af drift

Tre nuldagssårbarheder får den amerikanske cybersikkerhedsmyndighed CISA til at trække i nødbremsen. Flere systemer er nu offline.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske cybersikkerhedsmyndighed, Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA), tager to af sine systemer offline ovenpå et cyberangreb på sine systemer i februar.

Det oplyser myndigheden selv overfor netmediet The Record.

”Omfanget er afgrænset til to systemer, som øjeblikkeligt blev sat offline.

Vi fortsætter med at opgradere og modernisere vores systemer, og der har indtil videre ikke fået noget operationel indflydelse,” lyder det fra en talsperson fra myndigheden.

Angrebet er foregår igennem sårbarheder i software fra den amerikanske underleverandør Ivanti lyder det.

Selskabet står bag en sikkerhedssoftware til it-management inklusive tildeling af adgang til systemer og håndtering af sikkerhed.

CISA ønsker ikke at kommentere på hvem der står bag hændelsen, i hvilket omfang data er blevet lækket eller tilgået samt hvilke systemer, der er taget ud af drift.

En unavngiven kilde tæt på sagen fortæller til mediet, at de to berørte systemer er Infrastructure Protection Gateway, som huser kritiske oplysninger om amerikansk infrastruktur samt Chemical Security Assessment Tool (CSAT) som moniterer den private sektors brug af kemikalier.

Ovenpå hændelsen udsendte CISA en advarsel 29. februar, mod tre forskellige nuldags-sårbarheder CVE-2023-46805, CVE-2024-21887 og CVE-2024-21893 som er set blive rettet mod Ivantis software.

Cyber-myndigheden råder organisationer der benytter sig af Ivanti Connect Secure og Ivanti Policy Secure til genoverveje deres brug af tjenesterne.

”Alle organisationer anbefales på det kraftigste til at overveje den signifikante risiko for uønsket adgang og indlejring igennem Ivanti Connect Secure og Ivanti Policy Secure gateways når der skal vurderes hvorvidt enhederne fortsat skal indgå i enterprise sammenhæng,” lyder advarslen.

Myndigheden pointerer, at hackere er lykkedes med at stjæle credentials igennem Ivanti-enheder og i visse tilfælde er hele virksomhedssystemer blevet kompromitteret.

CISA har siden 2020 advaret mod at statsstøttede hackere har tvunget sig adgang til systemer igennem Ivanti-produkter.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S