USA’s cybersikkerheds-myndighed hacket: To vigtige systemer er nu ude af drift

Tre nuldagssårbarheder får den amerikanske cybersikkerhedsmyndighed CISA til at trække i nødbremsen. Flere systemer er nu offline.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske cybersikkerhedsmyndighed, Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA), tager to af sine systemer offline ovenpå et cyberangreb på sine systemer i februar.

Det oplyser myndigheden selv overfor netmediet The Record.

”Omfanget er afgrænset til to systemer, som øjeblikkeligt blev sat offline.

Vi fortsætter med at opgradere og modernisere vores systemer, og der har indtil videre ikke fået noget operationel indflydelse,” lyder det fra en talsperson fra myndigheden.

Angrebet er foregår igennem sårbarheder i software fra den amerikanske underleverandør Ivanti lyder det.

Selskabet står bag en sikkerhedssoftware til it-management inklusive tildeling af adgang til systemer og håndtering af sikkerhed.

CISA ønsker ikke at kommentere på hvem der står bag hændelsen, i hvilket omfang data er blevet lækket eller tilgået samt hvilke systemer, der er taget ud af drift.

En unavngiven kilde tæt på sagen fortæller til mediet, at de to berørte systemer er Infrastructure Protection Gateway, som huser kritiske oplysninger om amerikansk infrastruktur samt Chemical Security Assessment Tool (CSAT) som moniterer den private sektors brug af kemikalier.

Ovenpå hændelsen udsendte CISA en advarsel 29. februar, mod tre forskellige nuldags-sårbarheder CVE-2023-46805, CVE-2024-21887 og CVE-2024-21893 som er set blive rettet mod Ivantis software.

Cyber-myndigheden råder organisationer der benytter sig af Ivanti Connect Secure og Ivanti Policy Secure til genoverveje deres brug af tjenesterne.

”Alle organisationer anbefales på det kraftigste til at overveje den signifikante risiko for uønsket adgang og indlejring igennem Ivanti Connect Secure og Ivanti Policy Secure gateways når der skal vurderes hvorvidt enhederne fortsat skal indgå i enterprise sammenhæng,” lyder advarslen.

Myndigheden pointerer, at hackere er lykkedes med at stjæle credentials igennem Ivanti-enheder og i visse tilfælde er hele virksomhedssystemer blevet kompromitteret.

CISA har siden 2020 advaret mod at statsstøttede hackere har tvunget sig adgang til systemer igennem Ivanti-produkter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S