USA’s cybersikkerheds-myndighed hacket: To vigtige systemer er nu ude af drift

Tre nuldagssårbarheder får den amerikanske cybersikkerhedsmyndighed CISA til at trække i nødbremsen. Flere systemer er nu offline.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske cybersikkerhedsmyndighed, Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA), tager to af sine systemer offline ovenpå et cyberangreb på sine systemer i februar.

Det oplyser myndigheden selv overfor netmediet The Record.

”Omfanget er afgrænset til to systemer, som øjeblikkeligt blev sat offline.

Vi fortsætter med at opgradere og modernisere vores systemer, og der har indtil videre ikke fået noget operationel indflydelse,” lyder det fra en talsperson fra myndigheden.

Angrebet er foregår igennem sårbarheder i software fra den amerikanske underleverandør Ivanti lyder det.

Selskabet står bag en sikkerhedssoftware til it-management inklusive tildeling af adgang til systemer og håndtering af sikkerhed.

CISA ønsker ikke at kommentere på hvem der står bag hændelsen, i hvilket omfang data er blevet lækket eller tilgået samt hvilke systemer, der er taget ud af drift.

En unavngiven kilde tæt på sagen fortæller til mediet, at de to berørte systemer er Infrastructure Protection Gateway, som huser kritiske oplysninger om amerikansk infrastruktur samt Chemical Security Assessment Tool (CSAT) som moniterer den private sektors brug af kemikalier.

Ovenpå hændelsen udsendte CISA en advarsel 29. februar, mod tre forskellige nuldags-sårbarheder CVE-2023-46805, CVE-2024-21887 og CVE-2024-21893 som er set blive rettet mod Ivantis software.

Cyber-myndigheden råder organisationer der benytter sig af Ivanti Connect Secure og Ivanti Policy Secure til genoverveje deres brug af tjenesterne.

”Alle organisationer anbefales på det kraftigste til at overveje den signifikante risiko for uønsket adgang og indlejring igennem Ivanti Connect Secure og Ivanti Policy Secure gateways når der skal vurderes hvorvidt enhederne fortsat skal indgå i enterprise sammenhæng,” lyder advarslen.

Myndigheden pointerer, at hackere er lykkedes med at stjæle credentials igennem Ivanti-enheder og i visse tilfælde er hele virksomhedssystemer blevet kompromitteret.

CISA har siden 2020 advaret mod at statsstøttede hackere har tvunget sig adgang til systemer igennem Ivanti-produkter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job