Test: Denne ultra-wide skærm til kontorbrug kan være en voldsom oplevelse

En 49” skærm, der er hele 121 centimeter bred, er noget af en voldsom oplevelse. Men med skærmen opdelt i flere vinduer kan denne Philips-skærm let være et oplagt bud på din næste kontorskærm.

Artikel top billede

Den 49” store skærm kan let splittes i to og det indbyggede webkamera har busy-funktion, så dine kollegaer kan se, at du ikke skal forstyrres. (Foto: Philips PR / gorodenkoff)

Personligt er jeg ikke stor fan af ultra wide-skærme, men må også erkende, at de rent faktisk fungerer ret godt.

Det kræver blot – som så meget andet – lidt tilvænning. For skærmen opleves, og er, meget stor på skrivebordet.

Men så snart det brede skærmbillede deles op i for eksempel to skærme – eller som jeg foretrækker - i mange vinduer i siderne og det, som jeg arbejder med, i midten, ja, så fungerer det altså ret godt.

Det er en anden oplevelse end at have to skærme på bordet. Men reelt fylder den mindre og du slipper åbenlyst for rammerne og afstanden mellem to skærme.

Så det er i den grad en smagssag.

Perfekt opløsning til kontorbrug

Mange vil nok mene, som jeg, at en 4K skærm i native opløsning faktisk giver for små bogstaver. I stedet indstiller man til større ikoner og skrift, og det kan fungere, men er ikke optimalt.

I mit univers er opløsningen 2560 x 1440 pixels den perfekte opløsning til blandet brug – ikke mindst til Office-opgaver.

Philips har en opløsning på 5160 x 1440 pixels, så den matcher reelt det format, som jeg ønsker.

Oplevelsen er da også, at tekst har en perfekt størrelse, ligesom surf på nettet med mere har den rigtige størrelse. Samtidig er opløsningen fin nok til de fleste, når vi taler billedbehandling.

Den meget milde buede facon Philips-skærmen har, fungerer også for mig, da den netop kun buer lidt. Det gør det lidt lettere at se vinduerne helt ude i siden af panelet.

Mange brugbare detaljer

I toppen af skærmen kan en ret stor klods af et webcam trykkes op. Ud over at den er en anelse klodset at se på, er der kun godt at berette.

For kameraet fanger billedet godt og kan justeres op til 30 grader frem og tilbage. Mikrofonen opfanger fint din stemme, og den indbyggede støjreduktion er god i et kontormiljø.

Lyden fra mødet kan høres i højttalerne, og det er her filmen knækker lidt, hvis du sidder i et rum med kollegaer.

Der vil jeg til hver en tid foretrække et headset. Men til et solokontor er det indbyggede webcam smart og meget brugbart.

En god detalje er også ”Busylight”, der gør, hvad ordet siger. En lampe fortæller, at du er optaget og ikke skal forstyrres.

Den indbyggede KVM-switch muliggør tilslutning af flere computere. Faktisk skal du bare trykke på ”Ctrl”-tasten tre gange, og du kan skifte mellem kilder.

Som mange nyere skærme kan der tilsluttes alt fra HDMI til USB-C – og sidstnævnte kan også oplade telefon eller computer, når den er tilsluttet.

Der er også en lille pind i siden, der kan vippes ud, hvor du kan hænge dit headset.

Jævn billedkvalitet - god pris

Billedmæssigt er Philips ultra-wide-skærm desværre en lille skuffelse.

Dens opløsning er som sagt på mange måder god til tekst. Men den står ikke så rent, som jeg godt kunne tænke mig.

Farvemæssigt er den i den lidt afdæmpede ende af skalaen. Jeg mangler dybde og power i billedet, når der skal ses levende billeder.

Det er ikke fordi, at Philips-skærmen er ringe, og den har da også 'Low-Blue' tilstand og står helt roligt i billedet og opleves behagelig.

Også på bordet står skærmen bundsolidt, da standeren er en særdeles robust sag, der sikrer, at skærmen ikke ryster. Det selvom du er blandt dem, der slår hårdt på tasterne.

I min bog er Philips-skærmen en kontorskærm i den gode ende, og det er her fokus og kræfterne er lagt.

Men når prisen lyder på 9.545 kroner med moms forventes mere. Så trods mange gode egenskaber kan jeg ikke svinge mig op til mere end et jævnt tre-tal.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job