Så nemt er det at knække et kodeord på otte tegn

Selvom de fleste hjemmesider kræver adgangskoder over otte karakterer, så mener det amerikanske selskab Hive Systems, at det er tid til at opdatere kravene.

Artikel top billede

(Foto: Franck Do)

Sølle 37 sekunder tager det at bryde et kodeord med otte karakterer med teknikken brute force.

Det mener det Virginia-baserede selskab Hive Systems ifølge Euronews.

Hvert år offentliggør virksomheden en liste over, hvor hurtigt deres specialister kan knække adgangskoder. Brute force er en ældre hackerteknik, hvor man bliver ved og ved med at gætte, indtil låsen er brudt.

Testen er foretaget med randomiserede koder. Hvis man bruger kodeord med ‘rigtige’ ord, eller man genbruger koder, så er risikoen betydeligt højere.

Anderledes ser det ud, hvis det er et miks af tal, bogstaver - både store og små samt specialtegn. I så fald tager det i gennemsnit syv år.

Mange hjemmesider kræver efterhånden adgangskoder med minimum otte karakterer, men ifølge Hive Systems’ eksperter er det ved at være tid til at overveje, hvorvidt kravet til kodernes længde skal være strammere.

Virksomheden har også testet, hvor lang tid det tager at bryde en kode med hele 16 karakterer - og i så fald tager det 119 år.

Men Hive Systems advarer om, at tiden, det tager at knække adgangskoderne, “sandsynligvis vil blive reduceret, når regnekraften stiger i de kommende år.”

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S