Morgen-briefing: Historisk Google-dom kan koste Apple og Mozilla dyrt / Medstifter af OpenAI trækker sig / Rusland indfører ny kryptolov

Historisk Google-dom kan koste Apple og Mozilla dyrt. Medstifter af OpenAI trækker sig. Rusland indfører ny kryptolov. Hackergrupper angriber forsyningskæder – én af fem siger, at de har været påvirket, og så er det i dag er det 80 år siden, at IBM præsenterede computeren “Mark I”

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Go’morgen venner

Det er i dag onsdag 7. august, og her har du Computerworlds morgen-briefing.

Denne morgen er det igen Jacob Wittorff, der har vundet i lotteriet og er stået tidligt op for at føre dig gennem den gryende morgens nyhedsstrøm.

Vi lægger i dag ud med historien om, at Googles nederlag i en historisk monopolretssag mandag aften også kan blive en dyr affære for virksomheder som Apple og Mozilla.

Historisk Google-dom kan koste Apple og Mozilla dyrt

Mandag aften faldt der dom i en amerikansk retssag mod Google, hvor det blev slået fast, at søgegiganten har brudt loven i forsøget på at fastholde sin dominerende status på markedet for søgemaskiner.

Det er blandt andet sket gennem aftaler, hvor der er blevet betalt milliarder til blandt andet Apple og Mozilla for at gøre Google til standardsøgemaskine i henholdsvis Safari og Firefox-browseren.

Stopper betalingerne, risikerer begge selskaber at mangle milliarder på bundlinjen, og det kommer til at gøre særligt ondt på Mozilla. Ifølge det amerikanske magasin Fortune havde Mozilla i 2022 en omsætning på 593 millioner dollar, og ud af dem kan 510 millioner dollar tilskrives aftalen med Google.

Medstifter af OpenAI trækker sig

Greg Brockman og John Schulman, der begge er medstiftere af OpenAI, trækker sig nu fra firmaet.

John Schulman, der af mange er blevet hyldet som arkitekten bag ChatGPT, forlader helt firmaet til fordel for en stilling hos konkurrenten Anthropic, mens Greg Brockman vælger at gå på orlov indtil årets udgang.

Greg Brockman menes at stå særligt tæt på topchef Sam Altman, og var også en af dem, der tog hans parti, da han i efteråret først blev fyret og efterfølgende genansat.

Ifølge Bloomberg forlod produktchef Peter Deng også OpenAI for få måneder siden, mens flere folk fra selskabets sikkerhedsteam også forlod skuden tidligere på året.

Rusland indfører ny kryptolov

Kryptovalutaer har tidligere været fuldstændig forbudt i Rusland.

Men de omfattende sanktioner mod landet betyder ifølge Børsen, at den russiske regering fra 1. september har indført en ny kryptolov, der åbner for, at udvalgte russiske virksomheder kan modtage betalinger i kryptovalutaer.

Selvom Rusland vil forsøge at omgå sanktionere på denne måde, så forventer kryptoekspert Valerie Kennedy fra Chainalysis ikke, at den nye kryptopolitik vil ændre meget.

"Blockchainens iboende gennemsigtighed sammen med de vestlige allierede regeringers bestræbelser på at indføre sanktioner vil gøre det muligt at identificere relevante sanktionerede brugere,” siger hun til Børsen

Hackergrupper angriber forsyningskæder – én af fem siger, at de har været påvirket

En ny undersøgelse viser ifølge HP’s cybersikkerhedsenhed HP Wolf Security, at der er en stigende bekymring for, at statsfinansierede hackergrupper angriber fysiske forsyningskæder, hvilket blandt andet kan få konsekvenser for tilgængeligheden af hardware-produkter.

Ifølge undersøgelsen, der er blevet gennemført blandt 800 it- og sikkerhedsbeslutningstagere, oplyser en ud af fem adspurgte organisationer, at de er blevet påvirket af såkaldte nationalstatslige trusselsaktører, der har rettet sig mod forsyningskæder for computere og andre typer hardware.

I dag er det 80 år siden, at IBM præsenterede computeren “Mark I”

IBM’s daværende topchef Thomas J. Watson Senior løftede 7. august 1944 sløret for en af verdens første digitale computere på Harvard University i USA.

Computeren havde det officielle navn Automatic Sequence Controlled Calculator (ASCC), men den blev på Harvard kendt under navnet “Mark I”.

Computeren gjorde brug af hulkort og for tiden relativt simpel teknologi, alligevel var den mere end 15,5 meter lang, 2,4 meter høj og vejede fem ton.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S