Cisco vil skære endnu dybere: Nu kommer årets anden massefyring

Den amerikanske internet-kæmpe Cisco

Artikel top billede

(Foto: Cisco/PR)

Den amerikanske infrastruktur-kæmpe Cisco vil iværksætte årets anden omfattende fyringsrunde på bare et år.

I de kommende måneder vil selskabet afskedige omtrent lige så mange medarbejdere som i februar måned, hvor 4.000 stillinger blev opsagt. Lidt flere kan dog komme på tale i den kommende fyringsrunde.

Det erfarer Reuters, som skriver, at den kommende runde kan blive annonceret allerede onsdag denne uge.

Ifølge Ciscos seneste årsopgørelse, tæller koncernen i alt 84.900 medarbejdere i juli 2023.

Cisco trimmer organisationen i en tid, hvor selskabet samtidig investerer i mere profitable forretningsområder, navnlig cyber-sikkerhed og kunstig intelligens.

Tidligere på året investerede selskabe 28 milliarder dollar i cybersikkerhedsvirksomheden Splunk, mens det samtidig sigter efter at tilbyde flere AI-baserede produkter i sin portefølje. Det er blevet til en milliardinvestering i en AI-fond, der blandt andet investerer i Mistral, Cohere samt Scale AI.

Cisco har siden 1990’erne været en af klodens helt store internet-kæmper, ved blandt andet at levere mange af de routere og switches, som udgør internettets infrastruktur.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job