Morgen-briefing: Her er den cyber-svindel der oftest når danskere / Ny måde at handle bitcoin lanceres: ETF optioner / Qualcomm vil for alvor ind i pc-branchen

Morgen-briefing: Her er den cyber-svindel der oftest når danskere / Ny måde at handle bitcoin lanceres: ETF optioner / Qualcomm vil for alvor ind i pc-branchen

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til Computerworlds morgen-briefing onsdag 20. november.

Morgens nyhedsoverflyning går over den cybersvindel der oftest når danskernes
, nye handelsmuligheder for bitcoins og de ambitiøse målsætninger for en ny udfordrer til pc-branchen.

Dagens nyhedsmiks er sammensat af morgenbestyrer Niels de Boissezon.

Her er den cyber-svindel der oftest når danskere

En ny undersøgelse fra cybersikkerhedsvirksomheden NordVPN viser, at næsten fire ud af fem af alle danskere er rendt ind i en eller anden form for forsøg på cyber-svindel igennem de sidste to år.

Blandt de hyppigst benyttede svindelnumre i Danmark er phishing med links til falske login-sider (41 procent), opkald fra falske kundeservicecentre eller banker (34 procent) samt svindel med levering (21 procent).

Dertil indrømmer næsten en femtedel, at de er blevet narret af falske webbutikker, produkter, falske gavekort, kuponer eller lotterier på nettet.

De kanaler som oftes anvendes til svindel er kommunikationskanaler, noterer cybersikkerhedsekspert hos NordVPN, Adrianus Warmenhoven:

“E-mail, SMS, Facebook og Messenger er de kanaler, der hyppigst udnyttes af hackere på grund af deres udbredte brug og afslappede natur, hvor brugerne ofte er mindre opmærksomme på cybersikkerhedsrisici”.

Ny måde at handle bitcoin lanceres: ETF optioner

Mens det ikke altid har været lige let at handle med kryptovalutaer og relaterede aktiver, banes vejen for en ny måde at investere eller spekulere i kryptovalutaen bitcoin.

Investeringskoncernen BlackRock lancerer denne uge den første mulighed for at købe optioner på sin populære ETF, iShares Bitcoin Trust ETF.

Alene i løbet af den første handles time blev det til 73.000 optionskontrakter, noterer finansmediet CNBC.

Der er et levende marked for afledte finansprodukter, men i USA er det stadigvæk et lillebitte marked sammenlignet med andre aktivklasser, og det er i høj grad begrænset til institutionelle aktører,” bemærker økonom Noelle Acheson overfor mediet og uddyber:

”Ved at onshore afledte markeder vil det føre til et mere sofistikeret marked. Dette vil føre til mere tillid til hele aktivklassen og bringe nye spillere til markedet og udvide paletten af investerings- og handelsstrategier”.

I denne uge slår bitcoinens værdi igen en ny rekord, ved for første gang at runde de 94.000 dollar i værdi, svarende til over 660.000 kroner.

Qualcomm vil for alvor ind i pc-branchen

Chip-producenten Qualcomm kridter banen op til at blive en regulær storspiller, når det gælder markedet for pc’er.

Inden udgangen af 2029 agter selskabet at tjene 22 milliarder dollars på nye markeder, hvoraf de fire milliarder bliver fra salg af pc-processorer, lyder det fra selskabet.

Det skriver finansmediet CNBC.

I det indeværende regnskabsår har selskabet omsat for 24,9 milliarder dollar, hvoraf 75 procent fra selskabets mobil-forretning.

En anden ny vækstakse for selskabet bliver chips til VR-headsets, som forventes at blive en forretning for omkring to milliarder dollar inden årtiets udgang.

Sony arbejder på opkøb af kæmpemedie

Den japanske hardware- og underholdningsgigant Sony er i forhandlinger for at opkøbe den japanske mediegigant Kadokawa.

Mediehuset er blandt andet kendt for spilserien ’Elden Ring’.

Ovenpå købsnyhederne er Kadokawas aktie steget med 22 procent, mens Sonys lukkekurs lå 0,6 procent højere end ved åbningen, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS