Hastet igennem og uden tilstrækkelig analyse: EU's Chips Act får hård kritik

Den Europæiske Revisionsret retter en skarp kritik af EU’s store mikrochip-satsning, Chips Act, der ifølge en ny særberetning er på vej til at falde langt under de ambitiøse mål, som unionen selv har opstillet.

Artikel top billede

(Foto: Christophe Licoppe/EU-Kommissionen)

Målet var klart, da man vedtog EU’s Chips Act i 2023.

Målsætningen lød, at EU skulle stå for 20 procent af verdens samlede chipproduktion i 2030.

Men i realiteterne ser dog meget mere dystre ud, og nu lader det til, at EU kun når op på beskedne 11,7 procent i 2030.

Det viser en analyse fra Den Europæiske Revisionsret.

Mangler fire gange så meget kapacitet

Ifølge Annemie Turtelboom, som er medlem af Den Europæiske Revisionsret, vil det kræve en firedobling af EU’s nuværende produktionskapacitet at nå målet på 20 procent.

Det er en gigantisk opgave, ikke mindst fordi det typisk tager omkring fire til fem år at bygge en ny chipfabrik, forklarede hun til en pressebriefing i forbindelse med analysen, hvor Computerworld deltog.

"Det er bekymrende, at man ikke lever op til de forventninger, man har sat til sig selv," lyder det fra Annemie Turtelboom.

I alt er der afsat 86 milliarder euro frem mod 2030 til gennemførelsen af Chips Act, men på globalt plan er det et beskedent beløb.

Til sammenligning blev der alene mellem 2020 og 2023 investeret 425 milliarder euro i chipindustrien verden over med techgiganter som TSMC, Intel og Samsung som de dominerende spillere.

Fire grundlæggende problemer

Revisionsretten peger på fire centrale svagheder i EU’s tilgang.

For det første mangler der data og der mangler overblik. Medlemslandene bestemmer nemlig selv, hvordan pengene bruges, og det er med til at skabe uensartethed.

Det andet punkt er, at der er en skæv fordeling. Den støtte, der er, er samlet om en række få, store aktører, der blandt andet omfatter virksomheder som Intel og TSMC.

Det tredje problem er, at EU i forvejen er bagud og dermed har en dårlig udgangsposition, som blot bliver værre, når man tænker på, at man ikke har adgang til de sjældne råmaterialer, der kræves sammenholdt med høje energipriser.

Slutteligt er der et problem med manglende evaluering. Den europæiske union er dårlig til at analysere tidligere industriprojekter, der har slået fejl.

Uklar og uambitiøs tilgang

Ifølge Annemie Turtelboom afslører Revisionsrettens analysen, at EU's løfter med Chips Act er "koblet fra virkeligheden".

Og ifølge hende, så risikerer man halte endnu længere efter konkurrenter som USA, Kina, Taiwan, Sydkorea og Japan, hvis man ikke foretager en grundlæggende revurdering af hele strategien.

Revisionsretten kritiserer i analysen også EU’s strategi for at være fragmenteret.

Der mangler blandt andet en samlet definition af, hvad en "europæisk chip" overhovedet er i en global branche, hvor selv amerikanske eller kinesiske produkter ofte er afhængige af europæisk teknologi, som blandt andet omfatter hollandske ASML’s litografimaskiner eller linseteknologi fra tyske Zeiss.

Revisionsretten advarer derfor om, at Chips Act i sin nuværende form mere er et "skud i mørket" end en målrettet industripolitik.

Også eksterne faktorer kan hurtigt få betydning.

Eksempelvis kan en mulig amerikansk beslutning om at indføre told på halvledere, som blandt andet Donald Trump tidligere har foreslået, få store konsekvenser for europæiske chip-aktører.

"Det er netop derfor, vi opfordrer til et reality check i forhold til Chips Act. I morgen kan der komme beslutninger, der ændrer hele forudsætningen," lyder det fra Annemie Turtelboom.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Leder af Lokal IT-Servicecenter i Birkerød

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af infrastruktur

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S