Hastet igennem og uden tilstrækkelig analyse: EU's Chips Act får hård kritik

Den Europæiske Revisionsret retter en skarp kritik af EU’s store mikrochip-satsning, Chips Act, der ifølge en ny særberetning er på vej til at falde langt under de ambitiøse mål, som unionen selv har opstillet.

Artikel top billede

(Foto: Christophe Licoppe/EU-Kommissionen)

Målet var klart, da man vedtog EU’s Chips Act i 2023.

Målsætningen lød, at EU skulle stå for 20 procent af verdens samlede chipproduktion i 2030.

Men i realiteterne ser dog meget mere dystre ud, og nu lader det til, at EU kun når op på beskedne 11,7 procent i 2030.

Det viser en analyse fra Den Europæiske Revisionsret.

Mangler fire gange så meget kapacitet

Ifølge Annemie Turtelboom, som er medlem af Den Europæiske Revisionsret, vil det kræve en firedobling af EU’s nuværende produktionskapacitet at nå målet på 20 procent.

Det er en gigantisk opgave, ikke mindst fordi det typisk tager omkring fire til fem år at bygge en ny chipfabrik, forklarede hun til en pressebriefing i forbindelse med analysen, hvor Computerworld deltog.

"Det er bekymrende, at man ikke lever op til de forventninger, man har sat til sig selv," lyder det fra Annemie Turtelboom.

I alt er der afsat 86 milliarder euro frem mod 2030 til gennemførelsen af Chips Act, men på globalt plan er det et beskedent beløb.

Til sammenligning blev der alene mellem 2020 og 2023 investeret 425 milliarder euro i chipindustrien verden over med techgiganter som TSMC, Intel og Samsung som de dominerende spillere.

Fire grundlæggende problemer

Revisionsretten peger på fire centrale svagheder i EU’s tilgang.

For det første mangler der data og der mangler overblik. Medlemslandene bestemmer nemlig selv, hvordan pengene bruges, og det er med til at skabe uensartethed.

Det andet punkt er, at der er en skæv fordeling. Den støtte, der er, er samlet om en række få, store aktører, der blandt andet omfatter virksomheder som Intel og TSMC.

Det tredje problem er, at EU i forvejen er bagud og dermed har en dårlig udgangsposition, som blot bliver værre, når man tænker på, at man ikke har adgang til de sjældne råmaterialer, der kræves sammenholdt med høje energipriser.

Slutteligt er der et problem med manglende evaluering. Den europæiske union er dårlig til at analysere tidligere industriprojekter, der har slået fejl.

Uklar og uambitiøs tilgang

Ifølge Annemie Turtelboom afslører Revisionsrettens analysen, at EU's løfter med Chips Act er "koblet fra virkeligheden".

Og ifølge hende, så risikerer man halte endnu længere efter konkurrenter som USA, Kina, Taiwan, Sydkorea og Japan, hvis man ikke foretager en grundlæggende revurdering af hele strategien.

Revisionsretten kritiserer i analysen også EU’s strategi for at være fragmenteret.

Der mangler blandt andet en samlet definition af, hvad en "europæisk chip" overhovedet er i en global branche, hvor selv amerikanske eller kinesiske produkter ofte er afhængige af europæisk teknologi, som blandt andet omfatter hollandske ASML’s litografimaskiner eller linseteknologi fra tyske Zeiss.

Revisionsretten advarer derfor om, at Chips Act i sin nuværende form mere er et "skud i mørket" end en målrettet industripolitik.

Også eksterne faktorer kan hurtigt få betydning.

Eksempelvis kan en mulig amerikansk beslutning om at indføre told på halvledere, som blandt andet Donald Trump tidligere har foreslået, få store konsekvenser for europæiske chip-aktører.

"Det er netop derfor, vi opfordrer til et reality check i forhold til Chips Act. I morgen kan der komme beslutninger, der ændrer hele forudsætningen," lyder det fra Annemie Turtelboom.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S