Danske virksomheders AI-projekter tynges af store omkostninger til compliance: Sluger næsten halvdelen af budgettet

Når danske virksomheder igangsætter nye AI-projekter, går en meget stor del af budgettet til compliance.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

AI fylder meget i disse dage, og mange virksomheder er i gang med at enten drive, igangsætte eller planlægge AI-projekter.

Det kan for nogen kræve store investeringer, og en af de omkostninger, der fylder meget i et AI-projekt er compliance.

Det fremgår af den nye rapport 'Unlocking The Nordics’ AI Potential 2025', som er udgivet af AWS og udført af Strand Partners.

Undersøgelsen omfatter 4.000 virksomheder og 4.000 borgere i Danmark, Sverige, Norge og Finland.

Ifølge undersøgelsen udgør omkostninger til compliance 43 procent af udgifterne i forbindelse med nye teknologiprojekter som AI-investeringer på tværs af de undersøgte lande.

I Danmark ligger omkostnings-andelen dog en smule lavere på 41 procent.

Samtidig forventer virksomhederne i undersøgelsen, at denne andel vil stige fremadrettet.

"Nordiske virksomheder bruger i øjeblikket 43 euro ud af hver 100 euro i teknologiinvesteringer på overholdelse af lovgivning, hvilket er højere end det europæiske gennemsnit på 40 euro."

"Denne byrde er særligt markant i Norge (46 euro), efterfulgt af Sverige (43 euro), Finland (42 euro) og Danmark (41 euro). Bekymrende nok forventer 72 procent af virksomhederne, at disse omkostninger vil stige yderligere i de kommende år," står der i rapporten.

Derfor bliver compliance-omkostninger også beskrevet som en af de tre store udfordringer for startups inden for AI-innovation sammen med kompetencemangel og mangel på kapital.

Halvdelen af virksomheder i Norden ser mangel på kompetencer som en barriere for AI-adoption.

Udbredelsen i Norden

I Danmark ligger AI-adoptionen blandt virksomheder på 40 procent. Sidste år var det 34 procent.

Dog er gennemsnittet i Europa på 42 procent, hvilket betyder, at Danmark og Norden er en smule bagud. Dog er Norden og Danmark et stykke foran, når det kommer til avancerede AI-projekter.

"AI er nu bredt adopteret på tværs af virksomheder i alle størrelser, hvor mange organisationer ikke blot bruger AI til at øge den operationelle effektivitet, men også til at udforske nye måder at arbejde på."

"På tværs af Norden er både startups og store virksomheder europæiske frontløbere, når det gælder dybden af deres AI-anvendelse. 35 procent af nordiske startups udnytter AI’s mest avancerede og sofistikerede anvendelsesmuligheder, hvilket overgår gennemsnittet for europæiske startups (26 procent)," fremgår det af rapporten.

På det avancerede stadie kombinerer virksomheder flere typer AI-værktøjer eller modeller til at udføre komplekse opgaver eller skabe nye AI-drevne produkter.

Rapporten fastslår dog også, at tempoet i AI-udbredelsen det seneste år har været langsommere i Norden end det europæiske gennemsnit. Det gælder især blandt SMV'er.

Samlet set oplevede Norden en vækst på 14 procent i AI-adoption det seneste år, sammenlignet med 27 procent på tværs af Europa.

I rapporten anbefales det at simplificere og harmonisere compliance-regler på tværs af landegrænser og læne sig op ad AI Act, samt at virksomheder bør investere i værktøjer, der kan automatisere visse compliance-processer.

Det anbefales også at udbrede viden om AI på tværs af uddannelser.

"Norden er allerede blandt Europas mest ambitiøse og innovative regioner inden for AI. Virksomheder, der har taget AI i brug, oplever tydelige gevinster i form af øget omsætning, produktivitet og konkurrenceevne."

"Men for at bevare førerpositionen skal flere virksomheder have mulighed for at tage springet – især i en tid med stigende regulering og økonomisk usikkerhed. Det vil sikre, at regionen forbliver i front i den næste bølge af digital transformation," står der afsluttende.

Find rapporten her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job