Sådan installeres Linux via FTP

Drop disketterne, iso-billederne og de lange downloads. De fleste Linux-distributioner kan installeres via ftp, og det er pærelet.

Find dig en server

Hvis man har en hurtigt internetforbindelse, enten fast eller ADSL, så kan man installere Linux via FTP, og på den måde undgå at skulle downloade kæmpefiler og brænde iso-images. Man kan selvfølgelig også bare smutte ned i butikken og købe en papkasse til et par hundrede kroner, men i disse efterårstider tider er det jo rarest at blive indendørs foran kaminens knitrende ild, imedens James mikser en blød cocktail.

Under alle omstændigheder er det praktisk, kvadratisk og godt, og så er det ikke særligt svært. Her i eksemplet er det Mandrake 8.1, men de fleste Linux-distributioner kan tricket.

1. Find en FTP-server i nærheden
De fleste af de største Linux-distributioner har mirrors, spejlede udgaver, af deres FTP-pakker. Ved at gå ind på distributionens hjemmeside, kan man som regel finde en oversigt over mirrors, og der er ofte en dansk i blandt dem. De næstbedste alternativer er de skandinaviske lande.

På Mandrake's hjemmeside fandt vi det danske mirror ftp://ftp.darenet.dk. Filerne lå i mappen /pub/linux/mandrake/8.1/i586/ på FTP-serveren, og det skriver vi lige ned på et stykke papir.

2. Skab en boot-diskette
Nu kommer vi til det kvadratiske: Vi skal skabe en boot-diskette. Til det formål skal vi benytte et floppydisk-image, der kan installeres via net. I Mandrake-verdenen hedder den network.img og ligger på FTP-serveren i mappen /pub/linux/mandrake/8.1/i586/images/ . Den downloader vi til en Linux- eller Windows-maskine. Stik nu disketten i drevet. På Linux kan vi skabe disketten ved at åbne et terminalvindue, navigere til den mappe, hvor vores image ligger, og skrive kommandoen

dd if=network.img of=/dev/fd0

Under Windows skal vi benytte DOS-programmet Rawrite, og det kan hentes fra mappen

/pub/linux/mandrake/8.1/i586/dosutils/

Det placeres i samme mappe som network.img, og så køres Rawrite:

C:\MAN>rawrite
Enter disk image source file name: network.img
Enter target diskette drive: a
Please insert a formatted diskette into drive A: and press -ENTER- :

Når prompten kommer tilbage, er disketten færdig.

Og kør

3. Opret FTP-forbindelsen
Sæt disketten i den maskine, hvor Linux skal installeres på, og genstart maskinen. Mandrake har en nem installationsrutine: På den første skærm, der dukker op, skal man vælge hvilken metode, man vil benytte. Valgene er FTP, HTTP og NFS. HTTP er download via web-protokollen, og NFS benyttes, hvis man har installeret pakkerne på en lokal netværksserver. Den sidste mulighed er en oplagt ide, hvis man skal installere Linux på mange maskiner i et ruf. Her i eksemplet valgte vi FTP.

Derefter detekterer installationsrutinen netkortet, og på den næste skærm skal man vælge, hvorledes man får sig et IP-nummer. Her kan man vælge i mellem statisk, hvis man kender IP-nummeret på forhånd, DHCP, hvis man er på et netværk, og ADSL hvis man benytter en ADSL-forbindelse.

På den sidste skærm skal man angive FTP-serverens adresse, og den mappe, hvor installationsfilerne ligger. Det er som regel den mappe, der hedder i586. I vores tilfælde ser de to indstillinger således ud:

ftp.darenet.dk
/pub/linux/mandrake/8.1/i586/

Derudover skal man angive brugernavn og password, og hvis der er tale om anonym FTP, og det er der som regel, skal man blot lade felterne være tomme.

4. Og installer
Det krævede lige et par tilkoblingsforsøg, før at det spillede. Installationsprogrammet fortalte os, at den ikke kunne finde serveren. Men da vi trykkede OK et par gange, lykkedes det til sidst.

Derefter starter Mandrakes grafiske installationsprogram op, hvor man kan partitionere harddisken og vælge, hvilke programmer og tjenester man vil installere. Selve installationen tog omkring 20 minutter.

Det kan ske, at FTP-forbindelsen går i hårdknude undervejs, og så må man starte forfra med den grafiske installation. Derfor kan det være en god ide at vælge så få pakker som muligt. Resten af programmerne kan altid downloades senere via Mandrakes nemme installationsprogram.

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

Københavnsområdet

Everllence

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS