Truede med at offentliggøre billeder og data på 8.000 vuggestuebørn: Nu er to helt unge mænd blevet anholdt

Britisk politi har anholdt to mænd for et cyberangreb på en kæde af vuggestuer. Mændene havde krævet fem millioner kroner i løsesum for ikke at offentliggøre data på 8.000 børn.

Artikel top billede

(Foto: Foto af King's Church International via Unsplash)

De britiske myndigheder har anholdt to unge mænd for et cyberangreb mod en kæde af af private vuggestuer i London.

Det skriver BBC.

Ifølge The Metropolitan Police i London har de to mænd, der er 17 og 22 år, stjålet fotografier, navne og adresser på 8.000 børn fra vuggestuekæden, og efterfølgende forsøgt at afpresse dem.

Krævede fem millioner kroner

De to unge mænd krævede at vuggestuekæden betalte hvad der svarer til lidt over fem millioner kroner i bitcoin, hvorefter de stjålne data ville blive slettet.

Hackerne forsøgte endda at kontakte forældre til børnene direkte for at få dem til at lægge presen på kæden for et betale løsesummen og få dataslettet.

I alt lagde hackerne data og billeder og af i alt 20 børn, men efter blot en uge oplyste hackerne, at de havde slettet alle data fra deres hjemmesider på det mørke.
”Der er ikke noget tilbage, og det kan trøste forældrene,” lød det fra dem.

Ifølge BBC har sikkerhedseksperter beskrevet det som et nyt lavpunkt inden for cyberkriminalitet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job