Discord offentliggør nye detaljer om cyberangreb: 70.000 statslige id-foto kan være blevet lækket

Nu offentliggør Discord flere oplysninger om den datalækage og det afpresningsforsøg, som selskabet bliver udsat for.

Artikel top billede

(Foto: screendump)

Beskedtjenesten Discord blev for nylig ramt af et omfattende cyberangreb, hvor der blev lækket data om tjenestens brugere.

Nu meddeler Discord, at op mod 70.000 brugere kan have fået deres amerikanske ID-foto lækket i forbindelse med angrebet, hvor bagmændene nu forsøger at afpresse tjenesten.

Som Computerworld tidligere har beskrevet, blev Discord, der har 560 millioner brugere, den 20. september ramt af et datalæk.

Lækket via Zendesk-konto

Det var her, de omkring 70.000 statslige ID’er blev kompromitteret, og tjenesten oplyser nu til mediet The Verge, at datalækket skyldes et brist i håndteringen af kundedata hos selskabets Zendesk-løsning.

Discord oplyser, at alle berørte brugere er blevet informeret og afviser samtidig nogle af de tal, som hackerne bag angrebet har offentliggjort.

Ransomware-gruppen VX-Underground hævder eksempelvis at være i besiddelse af næsten 2,2 millioner billeder.

”For det første, som vi skrev i vores blogindlæg, var dette ikke et brud på Discord, men på en tredjepartstjeneste, som vi bruger til at understøtte vores kundeservice. For det andet er de tal, der bliver delt, forkerte og en del af et forsøg på at afpresse Discord for penge. Ud af de berørte konti globalt har vi identificeret omkring 70.000 brugere, der muligvis har fået eksponeret fotos af deres offentlige ID, som vores leverandør anvendte i forbindelse med aldersrelaterede klagesager. For det tredje vil vi ikke belønne de ansvarlige for deres ulovlige handlinger,” oplyser Discord til The Verge.

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 25. august 2025 ansat Frank Bjerrum Pedersen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som IT-konsulent hos Konsulenthuset Bluebyte. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 27. august 2025 ansat Charles Nguyen som Digital Sales Executive. Charles skal især beskæftige sig med at hjælpe kunder med at omsætte forretningsbehov til digitale løsninger, der skaber værdi for virksomheden. Charles kommer fra en stilling som CX Specialist Account Executive hos Oracle Nederland BV. Charles er uddannet Can.ling.merc. Charles har tidligere beskæftiget sig med at sælge Oracle CX-løsninger til både Mid-Market og Enterprise-kunder på tværs af Norden og DACH. Nyt job

Charles Nguyen

IFS Danmark A/S