Taiwan siger blankt nej til amerikansk krav: Vil under ingen omstændigheder flytte halvdelen af sin chipproduktionen til USA

Taiwans vicepremierminister afviser, at emnet overhovedet har været en del af forhandlingerne.

Artikel top billede

(Foto: Lisanto 李奕良 / Unsplash)

Vi afviser USA's krav.

Så klart lød budskabet fra Taiwans vicepremierminister Cheng Li-chiun onsdag, efter amerikanske embedsmænd ifølge flere medier har bedt Taiwan tage ansvar for at sikre, at 50 procent af USA’s halvlederbehov dækkes gennem produktion i USA.

”Det her spørgsmål var ikke en del af forhandlingerne i denne omgang, og vi kommer ikke til at gå med til det,” udtalte Cheng Li-chiun ifølge taiwanske medier, rapporterer Bloomberg.

Ifølge Cheng Li-chiun stammer forslaget alene fra amerikansk side.

Taiwan har aldrig afgivet noget løfte om en sådan flytning af produktionen, lød det fra vicestatsministeren.

USA vil mindske afhængighed af Taiwan

Udmeldingen fra Taiwan kommer midt i de to parters igangværende forhandlinger om toldsatser, gensidige handelsvilkår og sikkerhed i forsyningskæderne.

Samtidig afspejler uenigheden en voksende amerikansk bekymring over den strategiske afhængighed af taiwanske producenter, som særligt gælder giganter som TSMC, der i dag står for at producere hovedparten af verdens mest avancerede halvledere.

I et interview tidligere på ugen udtalte USA’s handelsminister Howard Lutnick ellers, at man har drøftet netop den 50-procentløsning med Taipei som et led i bestræbelserne på at reducere sårbarheden i den amerikanske chipforsyning.

Særligt under corona-pandemien blev verdens afhængighed af Taiwan tydelig, da globale forsyningsproblemer satte store dele af bilindustrien, AI-sektoren og militær teknologi under pres.

"Visse fremskridt"

Taiwans regering skriver i en officiel erklæring onsdag, at "visse fremskridt" er opnået efter de seneste forhandlinger mellem Howard Lutnick, den amerikanske repræsentant Jamieson Greer og deres delegationer.

Samtidig gør man det klart, at spørgsmålet om den amerikanske Section 232-toldordning har højere prioritet fra taiwansk side.

Section 232 giver USA mulighed for at indføre særtoldsatser af hensyn til national sikkerhed, og det er netop den bestemmelse, som danner rammen for en igangværende amerikansk undersøgelse af halvlederimport fra Taiwan.

Section 232 har tidligere mødt kritik fra flere sider, fordi mange lande mener, at ordningen reelt fungerer som skjult protektionisme under dække af sikkerhed.

Mere end 70 procent af Taiwans eksport til USA er relateret til halvlederindustrien og falder ind under netop denne toldundersøgelse, oplyser den taiwanske regering.

"Forhandlingerne kan først afsluttes, når der er opnået enighed om gensidige toldsatser, Section 232-foranstaltninger og samarbejde i forsyningskæderne," lyder det blandt andet i udmeldingen.

Silicon Shield og Taiwans dilemma

Computerworld har tidligere talt med Andreas Bøje Forsby, som er seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS).

Vi spurgte ham dengang, om man fra taiwansk side bør dele sin ekspertise og sprede produktionen til USA og Europa, som en slags forsikring mod truslen fra Kina. Eller om en sådan flytning ville betyde, at man mister det eneste reelle kort, der beskytter øen mod kinesisk aggression.

"Man har tidligere talt om de taiwanske mikrochips som et silicon shield – altså et skjold, der gør, at USA har en strategisk interesse i at forsvare Taiwan," forklarede Andreas Bøje Forsby med henvisning til, at Taiwan er beskyttet netop på grund af sin store betydning i forhold til chipproduktion.

"Men hvis produktionen flytter, og Taiwan ikke længere har en lige så central betydning, så mister de også noget af deres geopolitiske relevans. Så kan USA måske bedre tillade sig at trække sig," forklarede han videre.

TSMC er allerede i gang med at bygge fabrikker i USA og Tyskland, og det skaber en ny form for afhængighed.

Det kaldte Andreas Bøje Forsby for en klog investering.

"Det er en klog investering at sprede produktionen, fordi man på den måde får skabt en form for skæbnefællesskab med amerikanerne, man gerne vil have, skal beskytte en. Men det ændrer ikke på, at TSMC’s egne fabrikker i Taiwan stadig vil stå for langt størstedelen af produktionen. I denne konstruktion kan Taiwan ikke undvære USA, og USA kan ikke undvære Taiwan."

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S