54-årige Flemming Kristensen havde 100 it-medarbejdere som chef i Norlys, men kommer sjældent til jobsamtale: "Jeg synes, det er bemærkelsesværdigt"

Erfaren og udfordret: Næsten 25 års erfaring med it-ledelse og kompetencer på stribevis af teknologiske felter er ikke længere nok for Flemming Kristensen, der sidder i en opsagt stilling. Tidligere havde han let ved at skifte job.

Artikel top billede

(Foto: PR-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i, hvordan en erfaren it-leder rammer muren med jobsøgning
  • Et kig ind i aldersbias i tech-branchen – og hvad det betyder for din egen karriere
  • Inspiration fra en it-chef, der nægter at lade sig afskrive i branchen
900
4:30 min
Dette er en del af en serie om it-arbejdsmarkedet for 50+ årige medarbejdere, som Computerworld udgiver over de næste uger. Læs alle udgivne artikler i serien her.

Flemming Kristensen har det på samme måde som salig Simon Spies: Al omtale er bedre end ingen omtale.

Derfor stiller han sig gerne frem og fortæller om, hvordan det er at blive 54 og ikke føles lige så interessant i arbejdsgivernes øjne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect