Der er massive flaskehalse i Danmark med at få sikkerhedsgodkendelse.
Særligt når det gælder it-leverandører til kritisk infrastruktur.
Men en spektakulær sag om russisk spionage på den anden side af Øresund viser, at der kan være god grund til at foretage grundige baggrundstjek af medarbejdere - især dem med adgang til følsomme systemer.
Fredag meddelte svenske anklagere, at en 33-årig tidligere it-konsulent med tilknytning til det svenske forsvar er blevet anholdt og mistænkt for at have spioneret for russisk efterretningstjeneste.
Ifølge svensk presse har han arbejdet som ekstern konsulent for det svenske forsvar fra 2018 til 2022 og bor i det centrale Sverige.
Han er desuden registreret som leder af et firma med fokus på "offensive cyberoperationer" - dog uden registreret omsætning, skriver The Recorded, der er ejet af den britiske threat intelligence-sværvægter Recorded Future.
“Vi mener, aktiviteten kan have stået på siden 2022, altså siden Ruslands invasion af Ukraine,” lyder det fra den svenske statsanklager Mats Ljungqvist i en kort udtalelse.
Men derudover holder statsanklageren kortene tæt ind til kroppen - det vides ikke, hvad den mistænkte helt præcist har foretaget sig.
Sagen har vakt stor opmærksomhed i Sverige, hvor justitsminister Gunnar Strömmer har bekræftet, at regeringen er involveret, fordi sagen truer rigets sikkerhed.
Samtidig peger sagen ind i en bredere bølge af russisk spionaktivitet i Europa. I juni blev en estisk professor idømt seks års fængsel for spionage, og tidligere på året blev en rumæner anholdt i Storbritannien, mistænkt for at hjælpe russisk sabotage.