Bedste resultat siden 2018: Accenture tjener flere penge og har fået flere ansatte i Danmark

Accentures danske forretning har fået flere ansatte og tjener flere penge, viser det nyeste regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand Stener Petersen)

Det går fremad for Accenture i Danmark.

Den danske forretningsben for konsulentkæmpen har netop aflagt regnskab for perioden 1. september 2024 – 31. august 2025, og det store konsulenthus tjener flere penge på det danske marked.

Selskabets nettoomsætning lander på 2,4 milliarder kroner for perioden. Ved regnskabet forinden var omsætningen på 2,3 milliarder kroner.

På bundlinjen er der også sket en stor stigning.

Efter skat lander resultatet for det nyeste regnskab på 116 millioner kroner. Ved sidste årsregnskab var bundlinjen på 19 millioner kroner.

Det er første gang, selskabet har haft et overskud på over 100 millioner siden regnskabet for finansåret 2017/18, da overskuddet lød på 157 millioner kroner.

Det gennemsnitlige antal fuldtidsbeskæftigede i det danske Accenture-selskab er ifølge regnskabet 862, hvilket er en stigning på 42 i forhold til sidste regnskab, hvor det var 820.

Udviklingen i markedet

"Overordnet udviklede de forretningsmæssige aktiviteter sig positivt i løbet af året i forhold til et marked, der har været udfordrende grundet konjunkturforholdene," står der i ledelsesberetningen i regnskabet.

Ledelsen kalder omsætningsvæksten ”inden for forventningerne”, men væksten på bundlinjen beskrives som ”betydeligt højere end forventningen på 5-10 procent.”

”Denne højere end forventede stigning skyldes primært et fastholdt fokus på omkostninger, mens omsætningen levede op til de forventninger, der var sat for året, samt ekstraordinære finansielle indtægter på 25 millioner kroner,” skriver ledelsen.

Accenture oplever en tilfredsstillende forretning for outsourcing og systemintegration i Danmark, mens Accentures digitale services oplever en væsentlig stigning i efterspørgslen samtidigt.

Konsulentmarkedet vokser både indenfor Management Consulting og Technology Consulting, lyder det i regnskabet.

”Selskabet oplever en tilfredsstillende udvikling af eksisterende opgaver og tilgang af nye opgaver og har afdæmpede om end positive forventninger til nye muligheder i fremtiden,” fremgår det.

Selskabet har i regnskabsåret foretaget en fusion med sit eget datterselskab Workandco Digitalt Produktdesign ApS. Selskabet har også i løbet året erhvervet selskabet Halfspace.io.

Se selskabets nøgletal nedenfor:

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse