Pro-iranske hackere slår til mod USA: FBI-topchefens private e-mails og billeder er lækket

Iransk-tilknyttet hackergruppe har fået adgang til FBI-chef Kash Patels private e-mail.

Artikel top billede

(Foto: screendump)

En hackergruppe med tilknytning til det iranske præstestyre har fået adgang til en privat e-mailkonto, som tilhører FBI-direktør Kash Patel.

Det skriver Reuters.

Hackergruppen kalder sig Handala Hack Team.

Den offentliggjorde fredag angiveligt både FBI-direktørens CV og private billeder af ham på sin hjemmeside.

Hackerne skrev:

"Dette er kun begyndelsen."

De lækkede e-mails stammer fra perioden 2010 til 2022. De omfatter ifølge Reuters personlige, forretningsmæssige og rejserelaterede beskeder.

FBI bekræfter, at e-mailkontoen er blevet hacket. Det amerikanske fobundspoliti understreger dog, at der ikke er lækket oplysninger fra myndighedernes egne systemer i forbindelse med den aktuelle hændelse.

FBI udlover en dusør på 10 millioner dollar for oplysninger, der kan føre til identifikation af personerne bag hackergruppen.

Hackere nåede ind i aflytningssystem

For knap en måned siden kom det desuden frem, at FBI efterforsker en mulig cybersikkerhedshændelse på et særligt følsomt netværk, der bruges af forbundspolitiet til at administrere aflytninger og udenlandske efterretningskendelser.

Det er stadig uklart, om den sag kan kobles til den alvorlige "Salt Typhoon"-hændelse, som er blevet tilskrevet kinesisk efterretningstjeneste og tilbage i 2024 ramte en række amerikanske myndighedsnetværk.

Dengang infiltrerede mistænkte kinesiske hackere private kommunikationsudbydere og målrettede netværk af betydning for national sikkerhed.

FBI er som andre store amerikanske myndigheder et oplagt mål for hackere, der ønsker adgang til følsomme oplysninger. Det er sjældent, at indbrud i bureauets systemer bliver offentligt kendt.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S