OpenAI rammer ikke sine økonomiske mål - og nu advarer selskabets finansdirektør om farlig udvikling

Sam Altman og OpenAI har misset en række interne økonomiske milepæle, og det kan få betydning for selskabets investeringer i computerkraft. Udviklingen kommer samtidig med, at OpenAi står foran en børsnotering og udfordres kraftigt af konkurrenten Anthropic.

Artikel top billede

(Foto: Softbank/PR)

OpenAI har fremskredne børsplaner, og det forlyder i amerikanske medier, at en børsnotering kan finde sted så sent som i slutningen af indeværende år.

Men børsplanerne er ifølge Wall Street Journal udfordret af, at selskabet ikke har formået at ramme en række økonomiske milepæle, som selskabet selv har stillet op, og som kan vise sig afgørende for, om selskabet er i stand til at finansiere sine enorme investeringer i computerkraft.

Det har fået OpenAI’s finansdirektør, Sarah Friar, til at advare resten af ledelsen om, at der er risiko for, at selskabet ikke vil være i stand til at betale for fremtidige hardwarekontrakter, hvis ikke indtjeningen stiger hastigt nok.

Tendense er fortsat

Helt konkret har OpenAI ifølge avisen ikke formået at ramme en milepæl om, at ChatGPT skulle have en milliard aktive brugere om måneden ved udgangen af 2026, og derudover formåede selskabet heller ikke i 2025 at indfri sit årlige omsætningsmål.

Tendensen er ifølge Wall Street Journal fortsat ind i 2026, hvor OpenAI har misset adskillige månedlige omsætningsmål.

Noget, som falder sammen med, at OpenAI samtidig er blevet udfordret af Anthropic, der har haft stor succes på erhvervsmarkedet, hvor AI-modellen Claude Code er blevet særdeles populær blandt softwareudviklere.

Bestyrelsen gransker investeringer

De skuffende måltal har haft den konsekvens, at OpenAI’s bestyrelse ifølge Wall Street Journal er begyndt at granske de mange store datacenteraftaler, som selskabet har indgået i løbet af det seneste år.

Her er de i stigende grad begyndt at sætte spørgsmålstegn ved visdommen i topchef Sam Altmans ubønhørlige indsats med at sikre endnu mere computerkraft, selvom forretningen ikke udvikler sig med den ønskede hastighed.

Bestyrelsens granskning kan ses som et tegn på, at Sam Altman, der ellers har haft usædvanligt vide rammer i forsøget på at indfri sine ambitioner, nu kort før den mulige børsnotering bliver pålagt begrænsninger.

Samtidig rapporterer det amerikanske medie, at finansdirektøren og resten af topledelsen nu har lagt sig i selen for at kontrollere selskabets omkostningsniveau og skabe en mere disciplineret kultur, hvilket i flere tilfælde har ført til konflikter med Sam Altman.

Kalder forlydner for "latterlige"

I en fælles udtalelse til mediet afviser finansdirektør Sarah Friar og Sam Altman forlydnerne om en mulig konflikt og betegner dem som ”latterlige”.

“Vi er fuldstændig enige om, at vi skal købe så meget computerkraft som muligt, og vi arbejder hårdt på det sammen hver eneste dag,” lyder det i den fælles udtalelse fra de to topchefer.

Det er blot få uger siden, at det kom frem, at OpenAI satte sin involvering i det storstilede datacenterprojekt Stargate Norway ved Narvik i Nordnorge på pause.

Det betød, at Microsoft i stedet overtog den datacenterkapacitet, som var tiltænkt OpenAI.

I den forbindelse rapporterede amerikanske Bloomberg, at OpenAI også havde sat et lignende projekt i Storbritannien på pause.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job