Vil købe eBay for 360 milliarder kroner: Har lagt tilbud på bordet

Butiks-kæde lægger kæmpe-tilbud på bordet på eBay.

Artikel top billede

Den amerikanske gaming-kæde GameStop vil købe eBay og er klar til at betale 56 milliarder dollar - omkring 360 milliarder kroner - for hele butikken.

GameStop er blandt de største kæder af fysiske butikker specialiseret i salg af spilkonsoller, gaming-udstyr, spil og lignende og har i alt omkring 53.000 medarbejdere verden over.

Det til trods er planen ambitiøs, da eBay Målt på omsætning er omkring fire gange større end GameStop, der i dag ejer omkring fem procent af eBay.

I første omgang har GameStop med CEO Ryan Cohen i spidsen præsenteret tilbuddet for børsnoterede eBays bestyrelse. Han har samtidig gjort det klart, at han er klar til at gå direkte til eBays aktionærer, hvis ikke selskabets ledelse bider til bolle.

Rent teknisk vil GameStop betale 125 dollar per aktie, cirka 20 procent mere, end hvad aktien blev handlet til fredag. Halvdelen af det samlede opkøbstilbud består af GameStop-aktier, resten af kontanter.

Ideen med opkøbet er klar: Med et snuptag at gøre GameStop til en af de helt store forhandlere på internettet, mens GameStops omkring 1.600 butikker i USA alene vil kunne udgøre fysiske lokationer for eBay til eksempelvis afhentning, forsendelser, fysisk salg og meget andet.

Ifølge Ryan Cohen vil GameStop og eBay i forening blive i stand til at udfordre selv de største giganter i online-markedet, ikke mindst Amazon.

Hertil kommer, at der vil kunne høstes flere milliarder dollar i synergi-effekter ved at kombinere de to selskaber.

"Jeg påtænker at udvikle eBay til et selskab, der er flere hundrede milliarder dollar værd," siger direktøren til Wall Street Journal.

GameStop har selv sparet godt ni milliarder dollar op og er klar til at låne yderligere penge for at finansiere opkøbet.

Hertil kommer, at selskabet meget vel vil kunne trække eksterne investorer med ind i købet. Ifølge Wall Street Journal forhandler GameStop for tiden med forskellige mellem-østlige og arabiske kapitalfonde om at gå med.

GameStop har for tiden en markedsværdi i omegnen af 12 milliarder dollar, mens eBay har en markedsværdi på 46 milliarder dollar.

GameStops aktiekurs er siden nytår steget med godt 32 procent, mens eBays aktiekurs er stweget med knap 20 procent.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg