Stor opdatering på vej til din iPhone: Krypterer dine beskeder og åbner for annoncer

iOS 26.5, der lander hos iPhone-brugerne i de kommende dage, gør det muligt at få end-to-end-kryptering af RCS-beskeder mellem Apple- og Android-enheder – men opdateringen introducerer også reklamer nye steder i iPhones styresystem.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apple er i færd med at lægge sidste hånd på en større opdatering til iPhonen.

iOS-styresystemet version 26.5 er denne uge ude i sin såkaldte 'Release Candidate'-version, som er den sidste betaversion, der udkommer forud for en bred lancering.

Hvad der kan ligne en mindre punktopdatering forud for offentliggørelsen af iOS 27 næste måned, gemmer dog på to større nyheder, der på sigt kan få stor betydning for brugen af iPhonen, samt iPaden.

Apple introducerer her nemlig omsider end-to-end-kryptering (E2EE) af beskeder over RCS-standarden, afløseren for SMS- og MMS-beskedstandarderne, som blandt andet gør kommunikationen mellem Apple- og Android-enheder rigere.

Samtidig indfører Apple en ny indgang for annoncører til Apples økosystem ved at lade lokale annoncører vise reklamer inde i Apples 'Kort'-app.

Effektiv besked-sikring

Med integrationen af E2EE-kryptering i RCS-standarden integrerer Apple brancheorganisationens GSMA’s Universel Profile 3.0 fra 2025 såkaldte ’Messaging Layer Security’ protokol (MLS).

Med denne som sikkerhedsstandard sikres effektiv kryptering af beskeder i modsætning til notorisk usikre tidligere besked-standarder såsom SMS og MMS.

I praksis vil det figurere i selve besked-app’en på iPhone, iPad eller Mac, ved at et låseikon indikerer, at samtalen er krypteret.

For at sikre E2EE kræver det, at både modtager og afsender understøtter MLS.

Dertil trækker det samtidig fortsat ud med udrulningen af RCS-understøttelse hos de danske teleoperatører. Teleselskabet 3 understøtter det aktuelt, mens en række af de store operatører såsom Nuuday, Telenor og Norlys først forventes at tillade teknologien i efteråret 2026.

Flere reklamer på din iPhone

Mens Apple baner vej for sikrere kommunikation, giver selskabet samtidig annoncører nye muligheder for at kunne vise reklamer for iPhone-brugere.

Det sker med en opdatering til Apples navigationsapp, "Kort", som fremover vil kunne vise reklamer og betalte forslag inde i selve app’en.

Annoncerne vil figurere inde i selve søgeresultaterne, mens app’en får en ny ’anbefalede steder’ sektion.

Danske iPhone-brugere behøver ikke at frygte annoncerne i første ombæring, da Kort-annonceringen indledningsvis introduceres i USA og Canada.

Apple fremhæver i sin dokumentation, at reklamerne ikke er bundet op på brugerprofiler, men vil blive serveret alt efter lokation og kontekst. Disse vil dog ikke kunne slås fra.

Den nye annonceringsmulighed føjer sig til en voksende liste af system-apps i iPhonen, hvor reklamer opstår og ikke kan fravælges: App Store, Nyheder og Aktier.

På din mobil i næste uge

Erfaringen er, at Apple plejer at udsende sine systemopdateringer ugen efter, at RC-versioner sendes ud til betatest-miljøet.

En opdateringsmeddelelse i begyndelsen af næste uge er derfor sandsynlig.

Apples helt store overhaling forventes dog at blive offentliggjort den 8. juni, hvor selskabet åbner portene for WWDC-udviklermessen, og her fremviser, hvad der kan forventes af software-nyheder fra selskabet i det år, der kommer.

Her forventes det, at særligt Siri-stemmeassistenten står overfor en AI-makeover, mens selve iOS 27 ifølge Bloomberg-journalisten Mark Gurman ellers vil have fokus på stabilitet, ydelse og finpudsning frem for iøjnefaldende nye funktioner.

Den nye Siri ventes at få en chatbot-lignende grænseflade, integration med iPhonens Dynamic Island, en separat Siri-app og understøttelse af tredjeparts AI-agenter.

Blandt de øvrige rygter er nye generative AI-funktioner i Fotos-appen samt en udvidet Visual Intelligence-funktion, der via kameraet skal kunne aflæse alt fra ernæringsindhold på en madvare til kontaktoplysninger på et visitkort.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S